Pokaz slajdĂłw
Strona główna arrow Walne Zgromadzenie arrow Protokół z obrad Walnego Zgromadzenia z dnia 11.06.2008
Protokół z obrad Walnego Zgromadzenia z dnia 11.06.2008 Drukuj E-mail

Protokół z obrad

Zebrania części I Walnego Zgromadzenia Członków SMLW w Legionowie zamieszkałych na osiedlu  "Jagiellońska" w obrębie ulic: Al. 3-go Maja, Jagiellońska, Mickiewicza i Sowińskiego dot. budynków: 7,8,9,10,11,12,21,22,26,27,31,32 odbytego dnia 11.06.2008r.

W Zebraniu udział wzięli:
1.Członkowie Spółdzielni wg listy obecności
2.Zarząd SML-W w Legionowie
3.Radca Prawny SML-W w Legionowie
4.Pracownicy SML-W w Legionowie

Zebranie protokołowała
Agnieszka Żuławnik

Nagłośnienie sali + obsługa magnetofonu
Henryk Świrski


Porządek obrad
WALNEGO ZGROMADZENIA CZŁONKÓW SML-W
w Legionowie


1. Otwarcie obrad i wybór Prezydium Zebrania
2. Przyjęcie porządku obrad
3. Wybór Komisji:
- Mandatowo – Skrutacyjnej
- Wnioskowej
- Wyborczej
4. Przyjęcie protokołów z obrad Zebrania Przedstawicieli odbytych w dniach 19.05.2007r i 24.11.2007r
5. Sprawozdanie Komisji Wyborczej
6. Sprawozdanie Zarządu SML-W:
- z działalności za rok 2007
- z wykonania uchwał przyjętych na ZP w dniu 19.05.2007r i 24.11.2007r.
7. Sprawozdanie Rady Nadzorczej z działalności za kadencję 2005/2008.
8. Główne kierunki polityki Spółdzielni na rok 2008.
9. Sprawozdanie Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej.
10. Wybory do Rady Nadzorczej na kadencję 2008/2011
11. Sprawozdanie Rady Osiedla z działalności za okres 2007/2008
12. Dyskusja na tematy dotyczące punktów 6,7 i 8
13. Podjęcie uchwał w n.wym. sprawach:
a) zatwierdzenia sprawozdania Zarządu SML-W
b) przyjęcia sprawozdania Rady Nadzorczej
c) zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółdzielni za rok 2007
d) udzielenia absolutorium członkom Zarządu za rok 2007
e) oznaczenia sumy zobowiązań jaką Spółdzielnia może zaciągnąć
f) wyboru delegatów na V Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni              Mieszkaniowych RP
g) wyboru dwóch przedstawicieli na zjazd przedkongresowy organizowany przez Krajową Radę Spółdzielczą
h) zgłoszonych wniosków
14. Ogłoszenie wyników wyborów do Rady Nadzorczej
15. Zamknięcie obrad

Ad.1  Otwarcie obrad i wybór Prezydium Zebrania.

Zebranie otworzył p. Maciej Małkiewicz–wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej SML– W w Legionowie. Powitał przybyłych na zebranie członków Spółdzielni części I Walnego Zgromadzenia. Odczytał zebranym paragraf 29, który brzmi :

§ 29

1. Obrady poszczególnych części Walnego Zgromadzenia otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony członek Rady.
2. Na każdej części Walnego Zgromadzenia wybierane jest odrębne prezydium w składzie: przewodniczący, sekretarz i dwaj asesorzy. Członkowie Zarządu nie mogą wchodzić w skład prezydium.
3. Po dokonaniu wyboru prezydium, przewodniczący danej części Walnego Zgromadzenia poddaje pod głosowanie przyjęcie porządku obrad.
4. Obradami danej części Walnego Zgromadzenia kieruje przewodniczący lub sekretarz prezydium danej części Walnego Zgromadzenia.

Następnie przystąpił do wyboru Prezydium Zebrania. Poprosił zebranych o zgłaszanie kandydatur na Przewodniczącego Prezydium Zebrania.
Pan Marek Mazur zgłosił kandydaturę p. Jerzego Jagnieży, który wyraził zgodę na kandydowanie. Z sali nie padło więcej kandydatur w związku z powyższym p.Maciej Małkiewicz zarządził głosowanie za zamknięciem listy
za – 34 głosy,
przeciw – brak.
Głosowanie za wyborem p.Jagnieży Jerzego na Przewodniczącego Prezydium Zebrania:
za – 36 głosów
przeciw – brak

Pan Jerzy Jagnieża został wybrany na Przewodniczącego Prezydium zebrania zwykłą większością głosów.
W chwili obecnej nie ma jeszcze wybranej Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej, liczeniem głosów zajmują się pracownicy spółdzielni. Pan Maciej Małkiewicz zapytał zebranych o obecność mediów na Sali obrad podczas dzisiejszego zebrania. Telewizja lokalna Legionowo nie wymaga zgody na obecność na Sali, natomiast przedstawiciel gazety Powiatowej wymaga zgody zebranych członków Spółdzielni. Zebrani większością głosów wyrazili zgodę na obecność dziennikarza Gazety Powiatowej.
W dalszej kolejności wice przewodniczący RN p. Maciej Małkiewicz zarządził wybór sekretarza Prezydium Zebrania.

Z sali p. Sławomir Rynek zgłosił osobę p. Józefa Łabendy, który wyraził zgodę na kandydowanie.
Z braku innych  kandydatur p. Małkiewicz zarządził głosowanie za zamknięciem listy:
za – 57 głosów
przeciw – brak

Za wyborem p. Józefa Łabendy na sekretarza Prezydium zebrania :
za – 61głosów
przeciw – brak

Pan Józefa Łabenda został wybrany na Sekretarza Prezydium Zebrania zwykłą większością głosów.
Następnie p. Maciej Małkiewicz zarządził wybór Pierwszego Asesora Prezydium Zebrania.
Z Sali padł głos na osobę p. Heleny Mazur, która wyraziła zgodę na kandydowanie.
Na wniosek zebranych na Sali członków na Sali członków Spółdzielni p. Helena Mazur w kilku słowach przedstawiła się – mieszka w bloku 10, pracuje w Radzie Osiedla „Jagiellońska”, emerytowana nauczycielka.
Z powodu braku innych kandydatur p. Małkiewicz zarządził głosowanie za zamknięciem listy:
za – 64 głosy
przeciw – brak

Głosowanie za wyborem p. Heleny Mazur na pierwszego Asesora Prezydium Zebrania :
za – 67 głosów
przeciw – brak

Pani Helena Mazur została wybrana pierwszym Asesorem Prezydium Zebrania zwykłą większością głosów. Następnie przystąpiono do wyboru drugiego Asesora Prezydium Zebrania. Z Sali padła kandydatura p. Krystyny Cygańskiej, która wyraziła zgodę na kandydowanie.
Pani Krystyna Cygańska mieszka w bloku 26 i jest na emeryturze. Z powodu braku dalszych kandydatur p. Maciej Małkiewicz zarządził głosowanie za zamknięciem listy.
za – 72 głosy
przeciw – brak

Głosowanie za wyborem p. Krystyny Cygańskiej na drugiego Asesora Prezydium Zebrania:
za – 72 głosy
przeciw – brak
Pani Krystyna Cygańska został wybrana drugim Asesorem Prezydium Zebrania.
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej p. Maciej Małkiewicz poprosił wybrane Prezydium Zebrania o zajęcie miejsca za stołem prezydialnym i poprowadzenie dzisiejszego zebrania – części I Walnego Zgromadzenia.

Ad.2 Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący Zebrania p. Jerzy Jagnieża w imieniu całego Prezydium Zebrania podziękował za wybór i zaufanie i przystąpił do prowadzenia Zebrania.
Na początku przypomniał zebranym regulamin jaki będzie obowiązywał podczas zebrania, zgodnie ze statutem SML – W w Legionowie.

§ 29

1. Obrady poszczególnych części Walnego Zgromadzenia otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony członek Rady.
2. Na każdej części Walnego Zgromadzenia wybierane jest odrębne prezydium w składzie: przewodniczący, sekretarz i dwaj asesorzy. Członkowie Zarządu nie mogą wchodzić w skład prezydium.
3. Po dokonaniu wyboru prezydium, przewodniczący danej części Walnego Zgromadzenia poddaje pod głosowanie przyjęcie porządku obrad.
4. Obradami danej części Walnego Zgromadzenia kieruje przewodniczący lub sekretarz prezydium danej części Walnego Zgromadzenia.

§ 30

1. Na każdej części Walnego Zgromadzenia w głosowaniu jawnym wybierane są zwykłą większością głosów, spośród członków Spółdzielni następujące komisje:
1) Komisję mandatowo – skrutacyjną w składzie 3 osób, której zadaniem jest:
a. sprawdzenie kompletności listy obecności oraz ważności mandatów pełnomocników osób prawnych – członków Spółdzielni oraz przedstawicieli osób z ograniczoną lub pozbawioną zdolnością do czynności prawnych,
b. sprawdzenie prawidłowości zwołania danej części Walnego Zgromadzenia i zdolności do podejmowania prawomocnych uchwał,
c. dokonywanie na zarządzenie przewodniczącego danej części Walnego Zgromadzenia obliczeń wyników głosowania i podanie tych wyników przewodniczącemu, wykonywanie innych czynności technicznych związanych z przeprowadzeniem głosowania.
2) Komisję wnioskową w składzie 3 osób, której zadaniem jest uporządkowanie      wniosków zgłoszonych w trakcie obrad z podziałem na:
? wnioski kwalifikujące się do przyjęcia, w takim przypadku należy wskazać organ Spółdzielni odpowiedzialny za realizację wniosku,
? wnioski kwalifikujące się do odrzucenia i przygotowanie projektu uchwały w tym zakresie,
3) Komisję wyborczą w składzie 3 osób, o ile w porządku obrad Walnego Zgromadzenia przewidziano wybory do Rady Nadzorczej lub Rad Osiedli. Zadaniem tej komisji jest ustalenie listy kandydatów na członków Rady Nadzorczej lub na członków Rad Osiedli,
4) Inne komisje, w miarę potrzeby, do wykonywania zadań wynikających z porządku obrad.
2. Każda komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego i sekretarza. Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów.
3. Komisje sporządzają protokół ze swej działalności. Protokoły podpisane przez                      przewodniczącego i sekretarza, przewodniczący komisji przekazuje sekretarzowi danej         części Walnego Zgromadzenia. Protokół komisji mandatowo – skrutacyjnej podpisują wszyscy jej członkowie.
4. Przewodniczący komisji składają Walnemu Zgromadzeniu (danej jego części) sprawozdanie z czynności komisji i przedstawiają wnioski.
5. Po przedstawieniu każdej ze spraw zamieszczonej w porządku obrad, przewodniczący danej części Walnego Zgromadzenia otwiera dyskusję, udzielając głosu w kolejności zgłaszania się. Na zarządzenie przewodniczącego danej części Walnego Zgromadzenia, zgłoszenia powinny być dokonywane na piśmie, z podaniem imienia i nazwiska zgłaszającego.
6. Członkom Rady Nadzorczej, Zarządu oraz przedstawicielom Związku Rewizyjnego lub     Krajowej Rady Spółdzielczej, głos jest udzielany poza kolejnością.
7. W sprawach formalnych Przewodniczący Prezydium danej części Walnego Zgromadzenia udziela głosu poza kolejnością. Za wnioski w sprawach formalnych uważa się wnioski dotyczące:
a) sposobu głosowania
b) głosowanie bez dyskusji
c) zakończenie dyskusji
d) zamknięcie listy mówców
e) zarządzenie przerwy
f) ograniczenie czasu przemówień
g) kolejności i sposobu uchwalania wniosków
h) zmiany kolejności porządku obrad
8. W dyskusji nad wnioskami w sprawach formalnych mogą zabrać głos jedynie dwaj mówcy: jeden"za" i jeden " przeciw" wnioskowi.
9. Wnioski w sprawach formalnych dana część Walnego Zgromadzenia przyjmuje w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
10. Po zamknięciu dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad Przewodniczący Prezydium danej części Walnego Zgromadzenia zarządza głosowanie, jeśli określona sprawa wymaga podjęcia uchwał przez Walne Zgromadzenie.
11. Przed przystąpieniem do głosowania Przewodniczący Prezydium danej części Walnego Zgromadzenia informuje zebranych o wnioskach, które zostały zgłoszone do danego punktu porządku obrad i o kolejności głosowania nad poszczególnymi wnioskami. Wnioski dalej idące są głosowane w pierwszej kolejności. Wnioskiem " dalej idącym" jest taki wniosek, którego przegłosowanie przesądza celowość głosowania wniosków pozostałych.
12. Każda uchwała poddana głosowaniu na danej części Walnego Zgromadzenia powinna mieć nadany numer kolejny, datę podjęcia i tytuł określający sprawę, w której uchwała została podjęta. Tekst podjętych uchwał podpisują Przewodniczący i Sekretarz Prezydium danej części Walnego Zgromadzenia.

§ 33

Sprawy związane z obradowaniem danej części Walnego Zgromadzenia, które nie zostały uregulowane w statucie rozstrzyga ta część Walnego Zgromadzenia w głosowaniu jawnym. W kwestiach porządkowych decyzję podejmuje prezydium tej części Walnego Zgromadzenia.

Następnie Przewodniczący Prezydium Zebrania odczytał zebranym porządek obrad.

P o r z ą d e k  o b r a d
Walnego Zgromadzenia Członków SML – W
w   L e g i o n o w i e

Otwarcie obrad i wybór Prezydium Zebrania.
1. Przyjęcie porządku obrad.
2. Wybór Komisji:
? Mandatowo – Skrutacyjnej
?  Wnioskowej
?  Wyborczej
3. Przyjęcie protokołów z obrad Zebrań Przedstawicieli odbytych w dniach 19.05.2007r i 24.11.2007r.
4. Sprawozdanie Komisji Wyborczej
5. Sprawozdanie Zarządu SML – W:
?  z działalności za rok 2007,
?  z wykonania uchwał przyjętych na ZP w dniu 19.05.2007r i 24.11.2007r
6. Sprawozdanie Rady Nadzorczej z działalności za kadencję 2005/2008
7. Główne kierunki polityki Spółdzielni na rok 2008
8. Sprawozdanie Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej
9. Wybory do Rady Nadzorczej na kadencję 2008/2011
10. Sprawozdanie Rady Osiedla z działalności za okres 2007/2008
11. Dyskusja na tematy dotyczące p-któw 6,7 i 8
12. Podjęcie uchwał w n.wym.sprawach:
a. zatwierdzenia sprawozdania Zarządu SML -W
b. przyjęcia sprawozdania Rady Nadzorczej
c. zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółdzielni za rok 2007
d. udzielenia absolutorium członkom Zarządu za rok 2007
e. oznaczenia sumy zobowiązań jaką Spółdzielnia może zaciągnąć
f. wyboru delegatów na V Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni      Mieszkaniowych RP
g. wyboru dwóch przedstawicieli na zajad przedkongresowy organizowany przez Krajową Radę Spółdzielczą
h. zgłoszonych wniosków.
13. Ogłoszenie wyników do Rady Nadzorczej.
14. Zamknięcie obrad.

Po odczytaniu porządku obrad Przewodniczący Zebrania zapytał przybyłych na obrady członków Spółdzielni czy mają jakieś uwagi do przeczytanego porządku zebrania.

Głos zabrał p. Sławomir Rynek c-416, który chciał zwrócić uwagę na pewną niedogodność, odczytywane są bardzo długie sprawozdania, podawane jest bardzo dużo liczb, które trudno jest zapamiętać.    Chodzi o przedstawienie streszczenia sprawozdania i możliwość zadawania pytań, co do aspektów związanych ze sprawozdaniem. Wniosek został przyjęty

Po wystąpieniu Pana Sławomira – Przewodniczący Prezydium Zebrania zarządził głosowanie nad przyjęciem porządku obrad.
za – 78 głosów
przeciw – 1 głos

Porządek obrad został przyjęty zwykłą większością głosów.

Ad. 3 Wybór Komisji

? Mandatowo – Skrutacyjnej
? Wnioskowej
? Wyborczej

1. Wybór Komisji Mandatowo -  Skrutacyjnej

Przewodniczący Zebrania przypomniał zebranym, że do Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej nie mogą kandydować osoby,  które  będą zgłoszone w wyborach do Rady Nadzorczej, po czym zarządził zgłaszanie kandydatur do w/w komisji. Z sali padły następujące propozycje – do Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej potrzebne są  3 osoby:
- p. Regina Pielach – nie wyraziła zgody na kandydowanie
- p. Zygmunt Kielar – wyraził zgodę na kandydowanie
- p. Ryszard Goliński – nie jest członkiem Spółdzielni, ale jest ekspertem członka Spółdzielni   p. Harro Wójcik
- p. Teresa Wojnicka – wyraziła zgodę na kandydowanie
- p. Aleksander Rutkowski – wyraził zgodę na kandydowanie
- p. Mieczysław Żuławnik – odmówił ( członek R.N.)

Z powodu braku dalszych kandydatów p. Jagnieża zarządził głosowanie za zamknięciem listy:
za – 72 głosy
przeciw – brak
następnie zarządził głosowanie blokowo na całą listę

za – 76 głosów
przeciw – 1 głos

głosowanie na kandydatury
p. Zygmunt Kielar
p. Aleksander Rutkowski
p. Teresa Wojnicka
za – 79 głosów
przeciw – brak

Komisja Mandatowo – Skrutacyjna w powyższym składzie została wybrana zwykłą większością głosów.

2. Komisja Wnioskowa – w składzie 3 osób

Z sali padły następujące kandydatury:
- Joanna Szewczyk – wyraziła zgodę na kandydowanie
- Edward Kowalski – nie wyraził zgody na kandydowanie
- Stanisław Serwiński – wyraził zgodę na kandydowanie
- Harro Wójcik – wyraził zgodę na kandydowanie

Z powodu braku innych kandydatur – p. Jagnieża zarządził głosowanie nad zamknięciem listy:

za – 61 głosów
przeciw – brak

Głosowanie blokowo na całą listę:
za – 79 głosów
przeciw – brak

Głosowanie na kandydatury :
p. Joanna Szewczyk
p. Stanisław Serwiński
p. Harro Wójcik

za- 76 głosów
przeciw – brak

Komisja Wnioskowa w powyższym składzie została wybrana zwykłą większością głosów.

3. Komisja Wyborcza – w składzie 3 osób

P. Iwona Jadach – Radca Prawny SML-W wyjaśniła na podstawie § 30 ustęp 1 pkt. 3 Statutu Spółdzielni zadania Komisji Wyborczej. Zadaniem tej komisji jest ustalenie listy kandydatów na członków Rady Nadzorczej lub na członków Rad Osiedli. W przypadku dzisiejszego zebrania -  na członków Rady Nadzorczej. Komisja ustala na podstawie list kandydatów jakie wpłynęły do Spółdzielni – listę wyborczą.
Z Sali padły następujące kandydatury:
p. Marzena Litwinek – wyraziła zgodę
p. Sławomir Rynek – nie wyraził zgody
p. Stanisława Figiel – nie wyraziła zgody
p. Eugeniusz Kiliński – wyraża zgodę na kandydowanie
p. Piotr Duś – wyraża zgodę na kandydowanie

Z braku dalszych kandydatur – Przewodniczący Prezydium Zebrania zarządził głosowanie za zamknięciem listy:

za – 71 głosów
przeciw – brak

Głosowanie blokowo na całą listę:

za -  76 głosów
przeciw – brak

Głosowanie na kandydatury:
p. Marzena Litwinek
p. Eugeniusz Kiliński
p. Piotr Duś

za – 78 głosów
przeciw – brak

Komisja Wyborcza w powyższym składzie została wybrana zwykłą większością głosów.

Ad. 4 Przyjęcie protokołów z obrad Zebrań Przedstawicieli odbytych w dniach 19.05.2007r i 24.11.2007r.

Przewodniczący Prezydium Zebrania przypomniał zebranym członkom Spółdzielni, że z protokołami z obrad Zebrań Przedstawicieli odbytych w dniach 19.05.2007r i 24.11.2007r mogli się zapoznać w przygotowanych materiałach na Walne Zgromadzenie, a wyłożonych w Administracji Osiedla " Jagiellońska". Po czym zapytał zebranych czy zgłaszają jakieś uwagi do wspomnianych protokołów.
Głos zabrał p. Sławomir Rynek c – 416, który stwierdził, że sprawozdania opisują wszystkie przypadki, w których dochodzi do zagospodarowania dodatkowych części gruntu, który należy do Spółdzielni.
Wypowiedź p. Rynkowi przerwał p. Jerzy Jagnieża – Przewodniczący Zebrania, który stwierdził ,że nie chodzi o sprawozdania tylko o protokoły z konkretnych zebrań, które się już odbyły. Pan Rynek poprosił jednak o pozwolenie dokończenia swojej myśli. Stwierdził, że jeżeli nowe protokoły w tej chwili przyjmiemy, to później nie będzie można już wnieść żadnych uwag. Chodzi mi o to, abym mógł zadać pytania zamiast odczytywać sprawozdania i móc je aprobować.
Ponownie przerwał wypowiedź Panu Rynkowi Przewodniczący Zebrania p. Jerzy Jagnieża, który po raz kolejny powtórzył, że to nie są żadne sprawozdania tylko sporządzone protokoły z poszczególnych zebrań, które już się odbyły. Pan Rynek , pomimo wyjaśnienia stwierdził, że były na tych zebraniach poruszane sprawy związane z gruntami, jak się nimi gospodarzy, a mnie to bardzo interesuje. Oczywiście jeżeli ten temat zebranych nie interesuje, to ja też mogę z niego zrezygnować – stwierdził p. Sławomir Rynek.
Przewodniczący Zebrania po raz kolejny wyjaśnił, że zachodzi pomyłka pomiędzy protokołem a sprawozdaniem. Sprawozdanie będzie dopiero przedłożone i nad nim będzie można dyskutować. Natomiast w chwili obecnej chodzi o przyjęcie protokołów z Zebrań Przedstawicieli, które się odbyły w roku ubiegłym. Czy informacje poruszone na ubiegłorocznych zebraniach są faktycznie ujęte, są rzeczowe czy może przekłamane. Przegłosowanie tych protokołów jest sprawą formalną.
Radca Prawny SML-W p. Iwona Jadach wyjaśniła, że statut przewiduje sporządzanie z każdych zebrań protokołu. Państwo zapoznajecie się z tymi protokołami i sprawdzacie, czy zawarte w nich informacje są faktyczne, czy protokół odpowiada sensowi zebrania, które się odbyło. Czy wszystkie sformowania są zgodne ze stanem rzeczywistym, czy nie ma uwag. Jeżeli państwo nie zapoznaliście się z treścią wspomnianych protokołów, to albo uwierzycie, że te protokoły oddają atmosferę przeprowadzonych zebrań, albo wstrzymacie się od głosowania. Wybór należy do państwa – zakończyła swoją wypowiedź p. Iwona Jadach – Radca Prawny Spółdzielni.
Przewodniczący zebrania zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołów z Zebrań Przedstawicieli, które się odbyły w dniach 19.05.2007r i 24.11.2007r

za – 42 głosy
przeciw – brak

Powyższe protokoły zostały przyjęte.

Ad. 5 Sprawozdanie Komisji Wyborczej.

   Przewodniczący Prezydium Zebrania poprosił Przewodniczącego Komisji Wyborczej o przedstawienie sprawozdania. W chwili obecnej Komisja Wyborcza nie jest jeszcze gotowa do przedłożenia swojego sprawozdania. Przewodniczący zaproponował przejście do następnego punktu zebrania.

Ad. 6 Sprawozdanie Zarządu SML-W :
- z działalności za rok 2007
- z wykonania uchwał przyjętych na ZP w dniu 19.05.2007r i 24.11.2007r

Przewodniczący Zebrania p. Jerzy Jagnieża poprosił Prezesa Spółdzielni p. Szymona Rosiaka o przedstawienie sprawozdania z działalności SML-W za rok 2007.
Prezes Rosiak stwierdził, że obszerne sprawozdanie z działalności Zarządu SML-W w Legionowie za rok 2007 było wyłożone w Administracjach oraz w biurze Spółdzielni i właściwie po raz pierwszy wiele osób się z nim zapoznało, aby wiedzie jaki jest stan Spółdzielni.
W związku z czym z sugestią Pana Przewodniczącego oraz Państwa pozwolę sobie to sprawozdanie opowiedzieć, nie zagłębiając się w szeregi cyfr.
Na wstępie chciałbym powiedzie o otoczeniu prawnym i gospodarczym działalności Spółdzielni w rok 2007.
Jak Państwo wiedzą 14.06.2007r Sejm uchwalił Ustawę, która weszła w życie 31.07.2007r o zmianie Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych oraz o zmianie innych ustaw. Ta ustawa utworzyła na tyle nową rzeczywistość prawną w Spółdzielniach, że wymusiła przeprowadzenie zebrań Przedstawicieli i uchwalenie nowych Statutów, zgodnych w swej treści z brzmieniem ustawy o której mówimy. Między innymi zmieniono zasady obradowania parlamentu spółdzielczego z demokracji pośredniej na demokrację bezpośrednią, czyli z wyboru delegatów na Zebranie Przedstawicieli i obradowanie na zebraniach Przedstawicieli na Zebranie Walnego Zgromadzenia. Różnie w Polsce Spółdzielnie Mieszkaniowe do tego tematu podeszły, ponieważ wpłynęły co najmniej dwa wnioski – jeden od grupy posłów, drugi od Rzecznika Praw Obywatelskich, które w części  bądź w całości podważają konstytucyjność zapisów tej nowelizacji ustawy. Część Spółdzielni rozpoczęła Zebrania Przedstawicieli związane z uchwaleniem nowego Statutu i zrobiło przerwę o nieokreślonym czasie, do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny tej kwestii. Nasza Spółdzielnia nie zastosowała żadnych " kruczków " . Statut został przez nas opracowany i przyjęty dużą, a w zasadzie ogromną większością głosów ( ? głosów ) , został zgłoszony do Sądu .
Przez Sąd został zarejestrowany i każdy z członków Spółdzielni otrzymał do domu kopię statutu. To tak najogólniej – powiedział Prezes Rosiak – jeśli chodzi o sytuację prawną otoczenia działalności Spółdzielni. Teraz o sytuacji gospodarczej otoczenia działalności Spółdzielni. Rok 2007, który zaczął się bardzo wysokim wzrostem produktu krajowego brutto, rozwoju gospodarczego, produkcji przemysłowej, produkcji budowlanej. Koniec roku 2007 – zaczęło sygnalizować spowolnienie. Spowolnienie w zakresie budownictwa mieszkaniowego było największe. W Polsce jest w chwili obecnej 76 tysięcy mieszkań. W Warszawie ponad 20 tysięcy. Rynek zaś jest w stanie wchłonąć w Warszawie – maksymalnie 15 – 16 tysięcy mieszkań, zaś w Polsce według oceny ekspertów – do 60 tysięcy mieszkań. Spółdzielczość  w tej części jest mało konkurencyjna, dlatego, że we wszystkich nośnikach informacyjnych jednoznacznie widzimy, że mieszkania należy kupować dewelopera, a nie w Spółdzielni. Spółdzielnia Legionowska bez żadnej reklamy  i problemów sprzedała praktycznie wszystkie mieszkania budowane na osiedlu " Przylesie " w Jabłonnie czyli 202 mieszkania. Za przykład podam, że np. JW. Construcion – w I kwartale bieżącego roku , sprzedał 200 mieszkań. Dom Development – sprzedał około 320 mieszkań , natomiast nasza Spółdzielnia sprzedała 60 mieszkań. Sprzedaliśmy te mieszkania jak już wspomniałem bez żadnej reklamy. Wynika z tego, że cena jaką zaproponowaliśmy i zaprojektowanie tego osiedla było wystarczającą zachętą dla klientów. W zeszłym roku Zebranie Przedstawicieli uchwaliło uchwałę, która upoważniła wygenerować zysk z tego osiedla w wysokości 2mln 900 tyś. zł. Oceniamy, że ta kwota bez większego problemu będzie uzyskana. W chwili obecnej z istniejących analiz ekonomicznych wynika, że możemy mieć nadwyżkę przychodów nad kosztami dochodzącą między 3 a 4 miliony złotych. Dokładne dane będziemy mieli jednak na koniec inwestycji. W ostatnich dniach mieliśmy panikę dlatego, że przez wiele miesięcy, jeśli nie lat czekaliśmy na czynności sądowe związane z regulacją prawną gruntów. Odbyło się spotkanie u Prezydenta , pracowników Urzędu, Prezesa Sądu, referendarzy, którzy pracują w Wydziale Ksiąg Wieczystych, żeby przynajmniej część osiedla zaczęła spływać. Okazało się, że parę dni temu wpłynęło do Spółdzielni 41 odpisów ksiąg wieczystych, z których wynika, że prawie całe osiedle " Jagiellońska " ma uregulowany stan prawny. Nieuregulowany jeszcze stan prawny mają budynki nr. 2,8,9,11,15,22 i 27. Budynki te były ujawnione w księdze wieczystej, w której była jedna z działek, położona koło budynku nr. 9, gdzie poprzedni właściciel wyrokiem Sądu uzyskał zwrot tej nieruchomości. W związku z czym zostały zahamowane prace przy przekazaniu tej nieruchomości, a w tej samej księdze są te właśnie budynki. Oczywiście nie znaczy to, że cały proces będzie długo trwał. Pozostałe 41 budynków ma uregulowany stan prawny, to w tej chwili mam nadzieję, że po wakacjach będziemy mogli przystępować do zawierania umów notarialnych dla tych osób, które chcą mieć prawo odrębnej własności.
Na osiedlu " Batory " mamy niecałe 500 mieszkań. Zawartych aktów notarialnych zostało ponad 80. Sprawę sporządzania aktów notarialnych w przyszłości, rozwiąże pojawienie się w Legionowie nowej kancelarii notarialnej, która wyraziła chęć współpracy ze Spółdzielnią. Przygotowywane są w chwili obecnej wnioski do Starostwa o ustalenie samodzielności lokali mieszkalnych, projekty uchwał zostaną wyłożone w Spółdzielni. W związku z tym bardzo Państwa proszę o zapoznanie się z tymi projektami, proszę tego nie lekceważyć, bo w momencie kiedy one się uprawomocnią, żadne korekty czynione być nie mogą. Pierwszy akt notarialny zawarty na danym budynku w zasadzie nie pozwala na jakiekolwiek dokonywanie zmian np. powierzchni pomieszczenia przynależnego do lokalu. W związku ze sporządzaniem aktów notarialnych, będziemy musieli udzielić pewnej liczbie pracowników pełnomocnictwa Zarządu Spółdzielni, ponieważ sporządzenie takiego aktu wymaga obecności przedstawiciela Spółdzielni. Będziemy rozmawiać z notariuszami na temat uproszczenia całej procedury podpisywania aktu notarialnego, aby w jakiś sposób cały proces przyśpieszyć.
Jak co roku,  także i w ubiegłym roku mieliśmy badanie naszego sprawozdania finansowego przez niezależnego biegłego rewidenta. Raport biegłego rewidenta – 37 stron, zapoznam Państwa z opinią, która jest kwintesencją całego raportu. Pokazuje najważniejsze parametry ekonomiczne i nie tylko funkcjonowania Spółdzielni. Opinia niezależnego biegłego rewidenta została przyjęta przez Radę Nadzorczą odpowiednim trybie. Biegły rewident był obecny na posiedzeniu Rady Nadzorczej. Była dyskusja, podczas której dokładnie omówiono cały raport.

Opinia niezależnego biegłego rewidenta.

Przeprowadziliśmy badanie załączonego sprawozdania finansowego Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie za rok 2007, na które składa się: wprowadzenie do sprawozdania finansowego, bilans na dzień 31.12.2007r, który po stronie aktywów i pasywów zamyka się sumą 305.394.254 zł. Rachunki zysków i strat za rok obrotowy od dnia 1.01.2007 – 31.12.2007r zamykający się bez wynikowo. Różnica kosztów nad przychodami w roku 2007 w kwocie – 6.215 zł została przeniesiona na rozliczenie międzyokresowe kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi, stosownie do przepisów. Zestawienie zmian w kapitale funduszu własnym za rok obrotowy od dnia 1.01-31.12.2007r wykazuje wzrost kapitału własnego o kwotę 19.402.951zł.
Rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy od dnia 1.01.2007r do dnia 31.12.2007r wykazujący zwiększenie stanu środków pieniężnych o kwotę 2.288.981zł.Dodatkowe informacje i objaśnienia sprawozdania z działalności Spółdzielni – za sporządzenie sprawozdania odpowiada Zarząd Spółdzielni. Naszym zadaniem było zbadanie i wyrażenie opinii o rzetelności, prawidłowości i jasności przedmiotowego sprawozdania finansowego orz prawidłowości dowodów księgowych i ksiąg rachunkowych, stanowiących podstawę jego sporządzenia.
Badanie przedmiotowego sprawozdania  finansowego przeprowadziliśmy stosownie do postanowień ( podstawy prawne ).
Badanie to zaplanowaliśmy i przeprowadziliśmy w taki sposób, aby uzyska racjonalną pewność pozwalającą na wyrażenie niezależnej opinii o badanym sprawozdaniu finansowym. Badanie obejmowało w szczególności sprawdzenie i poprawność zastosowanych przez Spółdzielnię przyjętych zasad polityki rachunkowości oraz szacunków i sprawdzenie w przeważającej mierze w sposób wyrywkowy dowodów księgowych i zapisów w księgach rachunkowych, z których wynikają liczby i informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym jak i całościową ocenę tego sprawozdania.
Uważamy, że nasze badanie stanowiło wystarczającą podstawę do wyrażenia miarodajnej opinii o przedmiotowym sprawozdaniu. Naszym zdaniem zbadane sprawozdanie finansowe obejmuje dane liczbowe, objaśnienia pisemne przedstawia rzetelnie i jasno wszystkie informacje istotne dla oceny sytuacji majątkowej i finansowej badanej Spółdzielni na dzień 31.12.2007 rok jak też wyniku finansowego za cały badany okres. Sporządzone zostało we wszystkich istotnych aspektach, zgodnie z określonymi w powołanej ustawie zasadami rachunkowości oraz na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych. Jest zgodne z wpływającymi na treść sprawozdania finansowego przepisami prawa i postanowieniami Statutu Spółdzielni. Sprawozdanie z działalności Spółdzielni jest kompletne i zgodne z postanowieniami art. 49 o rachunkowości, zawarte pochodzą z badanego sprawozdania finansowego i są zgodne z tym sprawozdaniem.
Z raportu niezależnego biegłego rewidenta wynika, że sytuacja ekonomiczna Spółdzielni nie zagraża jej funkcjonowaniu, nie ma żadnych problemów z bieżącymi płatnościami, nie ma żadnych zaległości wobec budżetu Państwa. Spółdzielnia nie prowadzi , prawie nie prowadzi sporów z dostawcami usług. Spółdzielnia prawidłowo wykonuje windykacje swoich należności, które ma od swoich członków. Z raportu tego wynika, że nie ma żadnego problemu z funkcjonowaniem Spółdzielni na dalszy okres.
Jeśli chodzi o część podstawową sprawozdania Zarządu, to chciałbym Państwa poinformować – powiedział Prezes Szymon Rosiak, że Zarząd Spółdzielni działa w 3 osobowym składzie:
- Szymon Rosiak – Prezes Zarządu
- Stanisław Ozdarski – V-ce  Prezes Zarządu
- Marek Petrykowski – V-ce Prezes Zarządu
Na stanowisku Głównego Księgowego Spółdzielni była zatrudniona Pani Halina Jurkowska, ustanowiona Pełnomocnikiem Zarządu ds. finansowych, a w tej chwili jest Pani Teresa Kowalczyk. Pani Halina Jurkowska odeszła na emeryturę.
Zarząd Spółdzielni odbył w roku ubiegłym 62 protokołowane posiedzenia.
Powierzchnia lokali mieszkalnych wynosi 407 554,27m2, natomiast powierzchnia lokali użytkowych-17 012,94m2.
Osiedle " Jagiellońska " jest osiedlem największym o 59 budynkach mieszkalnych.
Otoczenie gospodarcze spowodowało wzrost kosztów funkcjonowania Spółdzielni, szczególnie w zakresie nośników energetycznych. Otrzymaliście Państwo od nas zawiadomienie o konieczności uiszczenia opłaty za wywóz nieczystości ze względu na podniesienie o 500% opłaty środowiskowej przez Sejmik Województwa Mazowieckiego, co skutkuje bardzo istotną podwyżkę w zakresie wywozu nieczystości.
W ostatnim czasie mieliśmy również serię awarii – 2 dni temu w dostawie wody. Awaria ta obnażyła nasze nieprzygotowanie do tego typu awarii. Ani Gmina, ani Wodociągi nie miały zapewnione odpowiedniej ilości beczkowozów. Była to awaria spowodowana zerwaniem kabla energetycznego przez firmę budującą wiadukt. W związku z czym zasilenie części osiedla " Jagiellońska ", a w szczególności Stacji uzdatniania wody , zostało pozbawione prądu. Zostało uruchomione zasilanie ale na krótko, ponieważ nastąpiła awaria w innym miejscu i woda pojawiła się dopiero około godz. 6 rano we wtorek – w dodatku bardzo brudna. W związku z tą awarią , aczkolwiek przymierzaliśmy się wcześniej do takiego działania, aby obniżyć koszty podlewania zieleni we własnym zakresie, zamontować kilka bądź kilkanaście prostych, tanich hydroforów, które nie wymagają pozwolenia wodno-prawnego. Są zasilane energią elektryczną, a jeśli jej zabraknie, można uruchomić agregat prądotwórczy , dla każdego hydroforu oddzielnie. Dzisiaj z Prezydentem Legionowa rozmawiałem, że jeśli coś takiego zrobimy, to Miasto sfinansuje odpowiednią ilość tych stacji wodnych. Wiele lat temu jak osiedle " Młodych " było zasilane z ujęcia wody, które administrowała fabryka domów, to nigdy nie było wiadomo czy będzie leciała z kranów woda czy nie. Spółdzielnia zamontowała tam 2 lub 3 zwykłe pompy ssąco-tłoczące, które wiele lat działały i w razie awarii był dostęp do wody. Później te pompy przejęły wodociągi, wykonały remont i nie ma problemu z dostawą wody. W przypadku awarii, która była w Legionowie przedwczoraj, uruchomiliśmy 6 wozów strażackich, które rozwoziły wodę zanieczyszczoną środkami gaśniczymi. Była tylko jedna beczka wody pitnej. W związku z zaistniałą wówczas sytuacją, będziemy musieli wykonać takie ujęcia wody, koszty są niewielkie. Prezydent Miasta zadeklarował sfinansowanie zakupu tych urządzeń jeśli Spółdzielnia zapłaci za montaż.
Problemem dla nas – Spółdzielni nie prawnym ale czysto ludzkim, czysto organizacyjnym było zderzenie się z rzeczywistością polegającą na różnicy w odczycie wody na licznikach głównych, które są zamontowane w naszych budynkach, a sumą liczników indywidualnych, które są w poszczególnych mieszkaniach. W niektórych budynkach doszło do kuriozalnych sytuacji, z których wynika, że budynek pobierał np. przez kilka miesięcy po 500m3 wody. To jest niemożliwe. Podjęliśmy decyzję o wymianie wszystkich wodomierzy. Jest już wymienionych około 1500 sztuk wodomierzy. Informacje, które docierają do nas od mieszkańców są takie, że zamontowane liczniki są bardzo czułe , są o wyższej klasie dokładności. W pierwszym momencie chcieliśmy zamontować wodomierze regenerowane, ale różnica w cenie między regenerowanymi ( z atestem ), a nowymi wodomierzami nie była zbyt duża i dlatego wodomierze montowane w lokalach są wodomierzami nowymi.
W tym momencie Przewodniczący Prezydium Zebrania p. Jerzy Jagnieża przerwał referowanie Prezesowi Rosiakowi sprawozdania z działalności Spółdzielni aby móc powrócić do wcześniejszego punktu porządku obrad.

Ad. 5 Sprawozdanie Komisji Wyborczej   

Protokół Komisji Wyborczej odczytał p. Piotr Duś.

Protokół
K O M I S J I   W Y B O R C Z EJ

Z części I  Walnego Zgromadzenia Członków SML-W w Legionowie odbytego w dniu 11.06.2008r w sprawie ustalenia listy kandydatów do Rady Nadzorczej SML-W w Legionowie na kadencję 2008/2011.

Zebrani wybrali 3-osobową Komisję w składzie:
1.Duś Piotr
2.Litwinek Marzena
3.Kiliński Eugeniusz

Komisja Wyborcza ukonstytuowała się następująco:
1.Przwodniczący – Piotr Duś
2.Sekretarz – Marzena Litwinek
3.Członek – Eugeniusz Kiliński

Członków części I obecnych jest na zebraniu 93 na przewidzianych 1127.

Komisja Wyborcza ustaliła listę kandydatów na członków Rady Nadzorczej:
1. Babecki  Alfred
2. Bac Anna
3. Barszczewska Edyta
4. Borowska Jadwiga
5. Cegiełka Irma
6. Foszner Elżbieta
7. Gąsiorowski Janusz
8. Kasprowicz Magdalena
9. Kaczański Marcin
10. Kaźmierczak Tadeusz
11. Korycka Elwira
12. Kotowski Wojciech
13. Kowalski Ryszard
14. Kurnicki Kazimierz
15. Litwinek Marzena
16. Majka-Janiak Ewa
17. Michalski Roman
18. Paprocka-Kowalczyk Arleta
19. Pietras Jadwiga
20. Składnik Jerzy
21. Suś-Ryszkowska Małgorzata
22. Śliwa Krzysztof
23. Walesiak Wanda
24. Wichiciel Beata
25. Wyszomierski Szczepan
26. Żelazowski Marek
Na tym protokół zakończono i podpisano:

     Sekretarz                                                                                            Przewodniczący
Komisji Wyborczej
                                                                                                             Komisji Wyborczej
 Marzena Litwinek                                                                                           Piotr Duś

                                                                                                                     
Po odczytaniu przez Przewodniczącego Komisji Wyborczej protokołu z listą kandydatów na członków do Rady Nadzorczej na Sali obrad zawrzało, ponieważ lista zawierała dużo mniej nazwisk niż zostało zgłoszonych. W związku z oburzeniem niektórych członków Spółdzielni, Pani Iwona Jadach – Radca Prawny Spółdzielni przypomniała zebranym o zmianach wprowadzonych do Statutu, zarejestrowaniu go w Sądzie. Każdy z członków Spółdzielni otrzymał egzemplarz Statutu do domu. Nowy Statut normuje w sposób odmienny wybory do Rady Nadzorczej. Podstawową zmianą jest brak Zebrań Przedstawicieli, na których były zgłaszane kandydatury członków do Rady Nadzorczej, mamy natomiast Walne Zgromadzenie. Nasza Spółdzielnia, która jest bardzo duża, liczy kilkanaście tysięcy członków. W związku z tym, aby można było zapewnić wszystkim członkom Spółdzielni , tym którzy chcą wziąć udział w obradach dokonaliśmy zapisu w Statucie, że Walne Zgromadzenie odbywa się w częściach. Z tego też powodu musieliśmy wprowadzić odpowiednią procedurę zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej i ta procedura zawarta jest w postanowieniach Statutu. Reguluje to paragraf 34 ustęp 7
Kandydatów do Rady Nadzorczej zgłaszają członkowie Spółdzielni w trybie § 27 ust.3.
§ 27 ust. 3 stanowi:
W przypadku, gdy w porządku obrad znajduje się punkt o wyborze członków Rady Nadzorczej lub o wyborze członków Rad Osiedli, zawiadomienie powinno zawiera informację o możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej oraz kandydatów na członków Rad Osiedli, w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia pierwszej części Walnego Zgromadzenia.
Zgłoszenie powinno być poparte przez co najmniej 10 członków. O tym trybie byliście Państwo zawiadomieni pismem-zawiadomieniem, które otrzymaliście o terminie zwołania Walnego Zgromadzenia.
Następnie paragraf 34 ustęp 8 stanowi:
Zgłaszanie kandydatur członków Rady Nadzorczej odbywa się pisemnie z podaniem:
- imienia i nazwiska kandydata
- imienia i nazwiska osób zgłaszających
Dalej reguluje tą kwestię ustęp 9 i 10 paragrafu 34, który brzmi:
9.Do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 8 należy załączyć pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz informację kandydata o:
- zatrudnieniu w Spółdzielni
- prowadzeniu działalności konkurencyjnej wobec Spółdzielni
- pozostawaniu w sporze sądowym ze Spółdzielnią
- zaleganiu z wnoszeniem opłat eksploatacyjnych
- liczbie kadencji pełnionej w Radzie Nadzorczej
10.Zarząd sporządza listę zgłoszonych kandydatów na członków Rady Nadzorczej, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie. Lista ta jest poddawana pod głosowanie na każdej części Walnego Zgromadzenia.

Jak Państwo doskonale wiecie oświadczenia ile razy dana osoba była już członkiem Rady Nadzorczej jest konieczne, bowiem i w Statucie i w Ustawie o Spółdzielniach Mieszkaniowych jest zapis, że można być członkiem Rady Nadzorczej tylko przez dwie kolejne kadencje. Takie zgłoszenia wpływały do Spółdzielni i Komisja Wyborcza wszystkie zgłoszenia otrzymała i dokonała weryfikacji polegającej na tym, czy każde zgłoszenie posiada:
1. poparcie 10 członków Spółdzielni
2. badała również czy są dołączone oświadczenia o wyrażeniu zgody na kandydowanie,
 bowiem ta lista ustalona będzie podlegała głosowaniu na każdej części Walnego Zgromadzenia ( 6 części ) i dopiero suma wyników z poszczególnych części Walnego Zgromadzenia będzie stanowiła o tym, czy dany kandydat uzyskał większość głosów czy też nie i czy w związku z tym wszedł do składu Rady Nadzorczej czy nie.
Jest też postanowienie w § 34 ust.18, które brzmi:
W przypadku uzyskania przez kandydatów równej liczby głosów, jeśli uwzględnienie tych głosów powoduje przekroczenie liczby członków Rady Nadzorczej określonej w Statucie, mandat zostaje nie obsadzony. Wybory na nie obsadzony mandat członka Rady Nadzorczej przeprowadza się na najbliższym Walnym Zgromadzeniu.
Zgodnie ze Statutem Rada Nadzorcza liczy 15 członków, a o rzeczywistym wyniku dowiadujemy się po zakończeniu wszystkich części Walnego Zgromadzenia. Nie jest więc możliwa tzw. dogrywka nie obsadzonego miejsca w składzie Rady Nadzorczej.
Po zakończeniu wszystkich części Walnego Zgromadzenia zbiera się tzw. kolegium ( o tym stanowi § 32 ust.7 ):
W ciągu 7 dni po odbyciu ostatniej części Walnego Zgromadzenia, kolegium w składzie: przewodniczący obrad i sekretarze poszczególnych części Walnego Zgromadzenia na podstawie protokołów tych Zebrań, autoryzują treść uchwał oraz potwierdzają, które uchwały zostały podjęte, a które nie zostały podjęte.
Powyższe kolegium zliczy również głosy poszczególnych kandydatów na członków Rady Nadzorczej i ustali 15 osobowy skład.
Przewodniczący Zebrania p. Jagnieża podziękował pani mecenas za dokładne wyjaśnienia. Stwierdził również, że kandydaci na członków Rady Nadzorczej powinni być obecni na każdej części Walnego Zgromadzenia, aby głosujący na nich członkowie Spółdzielni mogli poznać i wiedzieć na kogo głosują. W tej części Walnego Zgromadzenia na Sali znajdowały się trzy osoby z listy 26 kandydatów.
Pani mecenas w uzupełnieniu stwierdziła, że nie jest możliwe, aby kandydaci na członków Rady Nadzorczej byli obecni na każdej części Walnego Zgromadzenia, ponieważ każdy członek Spółdzielni może być obecny i brać udział w głosowaniu tylko na jednej części Walnego Zgromadzenia. Po to do każdego zgłoszenia dołączonych jest tyle informacji o kandydacie, które Komisja Wyborcza powinna Państwu przekazać.
Zgodnie z załączonymi informacjami można wyrobić sobie zdanie o każdym kandydacie.
Głos zabrał p. Sławomir Rynek c-413, który stwierdził, że odczytano listę kandydatów do Rady Nadzorczej. Zostało zgłoszone siedem osób z kręgu tzw. osób spoza klucza " Prezesa Spółdzielni". Chciałbym uzyskać informacje, oczekuję wyjaśnienia z jakich powodów te osoby nie znalazły się na liście kandydatów, nie zostały odczytane.
Przewodniczący Zebrania p. Jerzy Jagnieża poprosił Komisję Wyborczą o odczytanie nazwisk osób, które nie wchodzą w skład kandydatów na członków Rady Nadzorczej i z jakiego powodu.
Po wystąpieniu głos zabrała p. Chudzyńska Barbara c-10615, która swoje pytanie skierowała do Pani mecenas – czy osoby, które zostały wyczytane, a nie mieszkające na osiedlu mają prawo być  Radzie.
Radca Prawny Spółdzielni stwierdziła, że nie są to wybory do Rady Osiedla tylko do Rady Nadzorczej, gdzie w skład wchodzą mieszkańcy wszystkich osiedli, o ile znajdą się na liście kandydatów. I można było konkretną osobę zgłosić.
Komisja Wyborcza w uzupełnieniu swojego protokołu podała nazwiska osób, które nie znalazły się na liście kandydatów na członka Rady Nadzorczej oraz z jakiego powodu zostały wykluczone.
Uzupełnienia do protokołu Komisji Wyborczej dokonał p. Piotr Duś – Przewodniczący Komisji.
W związku z niespełnieniem warunków określonych w § 27 ust.3 oraz § 34 ust. 8 i 9 nie mogą być umieszczone na liście kandydatów następujące osoby:
1. Bednarski Zenon – brak informacji kandydata o zatrudnieniu, prowadzeniu działalności konkurencyjnej wobec Spółdzielni, pozostawaniu w sporze sądowym ze Spółdzielnią, o zaleganiu z wnoszeniem opłat eksploatacyjnych, liczbie kadencji pełnionych w Radzie Nadzorczej.
2. Białogłowski Waldemar – zgłoszenie poparło 11 osób w tym 8 członków Spółdzielni ( warunek co najmniej 10 członków ).
3. Broma Teresa - brak informacji kandydata o zatrudnieniu, prowadzeniu działalności konkurencyjnej wobec Spółdzielni, pozostawaniu w sporze sądowym ze Spółdzielnią, o zaleganiu z wnoszeniem opłat eksploatacyjnych, liczbie kadencji pełnionych w Radzie Nadzorczej.
4. Elbanowska Karolina - brak informacji kandydata o zatrudnieniu, prowadzeniu działalności konkurencyjnej wobec Spółdzielni, pozostawaniu w sporze sądowym ze Spółdzielnią, o zaleganiu z wnoszeniem opłat eksploatacyjnych, liczbie kadencji pełnionych w Radzie Nadzorczej.
5. Nowotni Danuta - brak informacji kandydata o zatrudnieniu, prowadzeniu działalności konkurencyjnej wobec Spółdzielni, pozostawaniu w sporze sądowym ze Spółdzielnią, o zaleganiu z wnoszeniem opłat eksploatacyjnych, liczbie kadencji pełnionych w Radzie Nadzorczej.
6. Rynek Sławomir - brak informacji kandydata o zatrudnieniu, prowadzeniu działalności konkurencyjnej wobec Spółdzielni, pozostawaniu w sporze sądowym ze Spółdzielnią, o zaleganiu z wnoszeniem opłat eksploatacyjnych, liczbie kadencji pełnionych w Radzie Nadzorczej.
7. Swacińska Anna Małgorzata – zgłoszenie poparło 10 osób, w tym 9 członków Spółdzielni ( warunek co najmniej 10 )
8. Zatuszek Celina - zgłoszenie poparło 10 osób, w tym 9 członków Spółdzielni ( warunek co najmniej 10).
Do Zarządu wpłynęło jeszcze zgłoszenie p. Józefa Łabędy poparte przez 14 osób, ale brak było oświadczenia o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
Na tym Przewodniczący Komisji Wyborczej zakończył uzupełnienie do protokołu.
Ponownie głos zabrał p. Sławomir Rynek c-413, który powiedział, że w tej "farsie" jak określił dzisiejsze zebranie uczestniczyć nie myśli i nie pozostanie ani sekundy dłużej. Stwierdzam, że coś takiego z udziałem prawnika, którego utrzymujemy, stosować pułapki tak skomplikowane, abyśmy nie mogli kandydować, to jest po prostu bezczelność. Po wystąpieniu p. Rynek opuścił salę obrad, a za nim wiele innych osób. Salę obrad opuścił również o godz.20.15 sekretarz Prezydium Zebrania p. Józef Łabenda.
Dla uspokojenia emocji po wystąpieniu p.Rynka i opuszczeniu sali przez część zebranych  Przewodniczący  Prezydium Zebrania p. Jerzy Jagnieża zarządził 10 minut przerwy.
Po przerwie przystąpiono do dalszego ciągu części I Walnego Zgromadzenia.
Przewodniczący Zebrania stwierdził, że Sekretarz Prezydium Zebrania opuścił salę, należy wybrać inną osobę aby pełniła tą funkcję na dalszą część zebrania, z uwagi na to, że po zakończeniu ostatniej części Walnego Zgromadzenia zbiera się kolegium czyli Przewodniczący i Sekretarze każdej części Walnego, które ma autoryzować protokół, ustalić które uchwały zostały podjęte, a które nie. W związku z tym nie ma innego wyjścia, jak tylko dokonać kolejnego wyboru i głosowania na funkcję Sekretarza Prezydium Zebrania, jeśli dotychczasowy czyli p. Józef Łabenda nie wróci. 

Przewodniczący Zebrania zaproponował członkom Spółdzielni  zebranym na dzisiejszym Walnym Zgromadzeniu, aby kandydaci na członków Rady Nadzorczej , a obecni na Sali przedstawili się.
Pani Mecenas Iwona Jadach poprosiła, aby Przewodniczący Komisji Wyborczej podał informację jakie kandydaci załączali do swoich zgłoszeń. Tych wszystkich którzy tworzą skład listy kandydatów na członków Rady Nadzorczej.
Przewodniczący Komisji  Wyborczej przedstawia listę kandydatów

1. Anna Bac – kandydata poparło 11 członków Spółdzielni, wyraża zgodę na kandydowanie, nie pracuje w Spółdzielni, nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec spółdzielni, nie pozostaje w sporze sądowym ze spółdzielnią, nie zalega z wnoszeniem opłat eksploat.  do spółdzielni, nie była członkiem R.N SML-W. Z Sali padły uwagi w stosunku do kandydatury p. Anny Bac, która 20 maja 2008 r. telefonicznie zrezygnowała z działalności w Radzie Osiedla „ Jagiellońska” , w której pełniła funkcję Przewodniczącej Rady. Ponadto p. Anna Bać sprzedała swoje mieszkanie i obecnie mieszka w domu prywatnym. Nie powinna więc kandydować.
Przewodniczący Zebrania p.Jerzy Jagnieża wyjaśnił, że kandydaci na członków RN, to osoby będące członkami spółdzielni, mieszkające w zasobach SML-W niezależnie od osiedla. Jak komuś nie odpowiada kandydatura p. Anny Bać , to może na nią nie głosować. Natomiast nie można jej skreślić z listy kandydatów, ponieważ spełnia nałożone przez Statut Kryteria.
Przewodniczący zebrania odczytał oświadczenie p. Anny Bać, w którym rezygnuje z funkcji i uczestnictwa w Radzie Osiedla pozostaje członkiem oczekującym.

2. Babecki Alfred- wyraża zgodę na kandydowanie na członka RN SML-W. Oświadcza, że nie jest pracownikiem SML-W, nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec spółdzielni, nie pozostaje w sporze sądowym ze spółdzielnią, nie zalega z wnoszeniem opłat eksploat. do spółdzielni, nie był członkiem RN.

3. Borowska Jadwiga- przy odczytaniu świadczeń p. Borowskiej z  Sali padły głosy, aby nie czytać dalej oświadczeń poszczególnych kandydatów. Skoro znaleźli się na liście, to spełniają wszystkie potrzebne warunki. Po prostu szkoda czasu.
Głos zabrała p. Aneta Jakubowska c- 18393, która postawiła wniosek formalny : aby nie czytać dalej oświadczeń kandydatów na członków RN z listy Komisji Wyborczej.
Osoby obecne na Sali ,a kandydujące, aby się przedstawiły.
Pani mecenas chciała uzupełnić sens odczytywania oświadczeń poszczególnych kandydatów. W oświadczeniu jest punkt o zaleganiu z wnoszeniem opłat eksploatacyjnych do spółdzielni. Jeśli ktoś zalega z opłatami – informacja taka nie dyskwalifikuje kandydata, ale tym , którzy będą wybierać może dodatkowo pomóc w dokonaniu właściwego wyboru, bo to Państwo dopuszczacie danego kandydata do wyborów czy nie – stwierdziła Radca Prawny SML-W.
Wniosek o nie czytanie oświadczeń zebrani podjęli większością głosów.
Przewodniczący zebrania zaczął ponownie odczytywać listę kandydatów na członków RN, a obecni na Sali kandydaci pokrótce się przedstawiali:
1. Bac Anna- osiedle „J” – nieobecna – inna grupa
2. Babecki Alfred- osiedle „S” – nieobecny- inna grupa
3. Borowska Jadwiga- osiedle „B” – nieobecna – inna grupa
4.Barszczewska Edyta – osiedle „J” – obecna na zebraniu. Członek spółdzielni, zamieszkuje w bloku 22, posiada 2 dzieci, pracuje w Pałacu w Jabłonnie jako księgowa
5.Cegiełka Irma- osiedle „J”- nieobecna – inna grupa
6.Foszner Elżbieta – osiedle „S” – nieobecna – inna grupa
7.Gąsiorowski Janusz- osiedle” J” – nieobecny – inna grupa
8. Kasprowicz Magdalena – osiedle „S”nieobecna – inna grupa
9.Kaczyński Marcin – osiedle „P”- inna grupa
10.Kaźmierczak Tadeusz- osiedle „M” – inna grupa
11.Korycka Elwira – osiedle „S” – inna grupa
12.Kotowski Wojciech-  osiedle „J” – nieobecny – inna grupa
13.Kowalski Ryszard – osiedle „S”- inna grupa
14.Kurnicki Kazimierz – osiedle „J” – inna grupa
15.Litwinek Marzena – osiedle „J” – obecna na zebraniu. Mieszka w bloku 10, pracuje jako dyrektor ośrodka terapeutycznego TPD, zajmuje się działalnością społeczną na rzecz mieszkańców miasta Legionowa i tym właśnie chciałaby się zajmować w Radzie Nadzorczej.
16.Majka – Janiak Ewa – członek oczekujący – inna grupa
17. Michalski Roman – osiedle „S” – inna grupa
18.Paprocka-Kowalczyk Arleta – osiedle „P” – inna grupa
19.Pietras Jadwiga – osiedle „J” – nieobecna
20.Składnik Jerzy- osiedle „J” – inna grupa – obecny na Sali. Mieszkaniec bloku 50, żonaty, posiada 2 dzieci, obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim.
21. Suś – Ryszkowska Małgorzata – osiedle „J” – inna grupa
22. Śliwa Krzysztof – osiedle „B” – inna grupa
23.Walesiak Wanda- osiedle „S”- inna grupa
24.Wichiciel Beata- członek oczekujący – inna grupa
25.Wyszomierski Szczepan – osiedle „J” – inna grupa
26.Żelazowski Marek – osiedle „Sobieskiego” – inna grupa
 
Dzisiejszą grupę reprezentują 3 osoby z listy kandydatów.

Następnie Przewodniczący Prezydium Zebrania zaproponował odczytanie protokołu Komisję Mandatowo –Skrutacyjną

Protokół
z czynności i posiedzenia
KOMISJI  MANDATOWO –SKRUTACYJNEJ

Z części I Walnego Zgromadzenia Członków SML-W w Legionowie odbytego w dniu 11.06.2008r.

Zebrani dokonali wyboru Komisji w składzie:

1.Kielar Zygmunt
2.Wojnicka Teresa
3.Rutkowski Aleksander

Komisja ukonstytuowała się następująco :

1. Przewodnicząca /y/ - Wojnicka Teresa
2. Sekretarz – Rutkowski Aleksander
3. Członek- Kielar Zygmunt
 
Komisja dokonała sprawdzenia listy obecności członków SML-W w Legionowie na części I Walnego Zgromadzenia oraz zbadała ważność mandatów.

Członków Części I obecnych jest na zebraniu 93 na przewidzianych 1127

Zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Spółdzielni, który mówi, że Walne Zgromadzenie jest zdolne do podejmowania uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Spółdzielni na poszczególnych częściach Walnego Zgromadzenia, Komisja Część I Walnego Zgromadzenia  została zwołana prawidłowo i jest zdolna do podejmowania prawomocnych uchwał.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Podpisy Komisji:

1.Wojnicka Teresa
2.Kielar Zygmunt
3.Rutkowski Aleksander

Ad.6 – ciąg dalszy – Sprawozdania zarządu SML-W

Państwo jako członkowie Spółdzielni odpowiadają za straty Spółdzielni w przypadku jej upadłości, bądź likwidacji do wysokości swoich udziałów – powiedział Prezes Szymon Rosiak – czyli na dzień dzisiejszy do kwoty 20 zł. Od każdego członka. Jest to odpowiedzialność symboliczna. Spółdzielnia ma bardzo duży majątek, który jest własnością (na razie)  wszystkich członków, a w momencie kiedy osoby wykupią mieszkania na odrębną własność, staną się ich odrębną własnością, inni zaś nie będą mieli już z nimi nic wspólnego. Wówczas majątek spółdzielni zmaleje. W spółdzielni nie ma pojęcia zysku, straty mogą być na działalności gospodarczej. Mamy w spółdzielni tzw. Przerobu około 45 mln. zł. W zakresie eksploatacji i funduszu remontowego, plus 30 – kilka milionów obrotu w zakresie robót inwestycyjnych. Łącznie jest to kwota około 80 milionów zł.. Na eksploatacji jest niedobór środków w wysokości ponad 6 tyś. zł. Nie jest to niedobór środków, który skutkuje negatywnie dla działalności spółdzielni w roku obrotowym, przechodzi jako rachunek ciągniony w rok następny z bilansem otwarcia z minusem ponad 6 tyś. zł . Wydawało nam się, że powyższa kwota będzie wyższa  ale po dokładnym przeanalizowaniu przez służby finansowo – księgowe Spółdzielni oraz przez biegłego strat nie ma, a Spółdzielnia ma na tyle dużo majątku własnego, że w razie jakiejś poważnej awarii. Np. zepsułyby się 3 windy, gdzie na wymianę trzeba byłoby wydać około 400 tyś zł. – to spółdzielnia może takiej wymiany dokonać poza kolejnością , bez żadnego problemu, bo nie przekracza taki wydatek możliwości spółdzielni.
Jeżeli wygenerujemy z osiedla „Przylesie” ten zysk o którym wcześniej wspomniałem czyli kwotę w wysokości 3-3,5 mln zł., to około 1,5 mln. zł  zostanie przekazane na zasilenie eksploatacji z lat  przednich, bo był niedobór.
Poważnie zależy się zastanowić, jednak nad funduszem remontowym, bo w planie jest docieplenie 12 budynków. Umowy z bankiem będą podpisane za kilka dni – Spółdzielnia podoła wydatkom, udźwignie, ale osoby mieszkające w tych budynkach przy obecnym odpisie na fundusz remontowy w wysokości 0,88 zł nie będą w stanie spłacić odsetek od kredytu – zakładając jednocześnie, że wszyscy mieszkańcy tych budynków będą płacić regularnie czynsz. Budynki wcześniej docieplone niestety będą musiały mieć podniesiony odpis na fundusz remontowy, ale do takiego manewru potrzeba  jest Uchwała Rady Nadzorczej. W tej sprawie będziemy rozmawiać z nową Radą Nadzorczą. W przypadku nie wyrażenia zgody na podniesienie odpisu na fundusz remontowy, trzeba będzie zawiesić docieplanie budynków, co nie jest też dobrym rozwiązaniem. Właściwie w tej sytuacji nie ma dobrego rozwiązania. Nie ma żadnych problemów jeśli chodzi o poszczególne rodzaje działalności : typu działalność gospodarcza na parkingach – zysk, działalność gospodarcza na Internecie i telewizji kablowej – zysk, na najmach z lokali – jest około 2 mln. zł zysku.
Na eksploatacji Spółdzielnia posiada wynik ujemny, który będzie pokryty, o czym wspomniałem- powiedział Prezes Rosiak, na eksploatacji dźwigów – też mamy wynik ujemny – 5 tyś zł.,  na Spółdzielczym Ośrodku Kultury– mamy zysk w wysokości 15 tyś zł. Na programie lokalnym- też jest wynik dodatni 41 tyś zł. Na wywozie nieczystości- figuruje minus 1,3 tyś zł , na garaż- wynik dodatni 9,6 tyś zł, na sprzedaży tzw. Pozostałej- wynik dodatni 23 tyś zł. , na kosztach operacji finansowych – 348 tyś zł. Zysku , Persaldo gospodarki zasobami mieszkaniowymi, pomimo zapłacenia podatku dochodowego 424 246 zł , wynosi 6215 zł ( na minusie).
W tym momencie Przewodniczący Zebrania p. Jagnieża zarządził policzenie Komisji Mandatowo- Skrutacyjnej ilości osób pozostałych na zebraniu, po opuszczeniu Sali przez część członków Spółdzielni biorących udział w dzisiejszym Walnym Zgromadzeniu.
Po policzeniu Komisja stwierdziła , że na Sali znajduje się 45 osób uprawnionych do głosowania.
Następnie Przewodniczący Prezydium Zebrania zarządził wybór  sekretarza Prezydium Zebrania, ponieważ wcześniej wybrany p. Józef Łabenda opuścił salę i nie powrócił. Z Sali padła kandydatura p. Edwarda Kowalskiego, który wyraził zgodę na kandydowanie w wyborach uzupełniających głosowanie za zamknięciem listy.
za – 42 głosy
Przeciw- brak

Głosowanie za kandydaturą p. Edwarda Kowalskiego
Za – 43 głosy
Przeciw – brak
 
Pan Edward Kowalski został wybrany na sekretarza Prezydium Zebrania zwykłą większością głosów.
Przewodniczący zebrania zaprosił p. Kowalskiego do stołu prezydialnego i uczestniczenia w dalszej części zebrania jako sekretarz zebrania. Pan Kowalski podziękował zebranym za wybór i jednocześnie przeprosił, że wcześniej odmówił na kandydowanie. Podyktowane to było sprawami osobistymi.

Po wyborach uzupełniających – przewodniczący zebrania poprosił pana Prezesa Rosiaka o kontynuowania sprawozdania zarządu. W dalszej części swojego sprawozdania – powiedział Prezes Rosiak- chciałbym powiedzieć o statystyce zaległości, jest to bardzo  istotna sprawa, chodzi bowiem o pieniądze.
W roku 2007 kwota zaległości ogółem w stosunku do 2006 roku spadła o 100 283, 91 zł. Wskaźnik zadłużenia wynosił 6,71. Łączna zaległość wynosi – 2,758.207,37 zł
Nie jest to kwota zbyt wysoka, która na dzień dzisiejszy niczym spółdzielni nie grozi, ale za tę kwotę można było by na przykład ocieplić 3 wieżowce bez brania kredytu z banku.
Na temat dociepleń zabrał glos Prezes Stanisław Ozdarski. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy docieplenie następujących budynków ; 44,45,46,47,70,71,72,28 i 0 – prace dociepleniowe zostały wykonane za 6,709,583 zł.
Natomiast umowy kredytowe zostały podpisane na następujące budynki z osiedla „J” – 32,13,10,11,7,40,37,5 – osiedle Batory ; 6 – osiedle „B” 414 – osiedle „S”, 503 – osiedle „S” , 502 – osiedle „S” – na łączną kwotę 6,127,928 zł.

Sprawozdanie Zarządu SML-W z wykonania podjętych uchwal przyjętych na ZP w dniu 19.05.2007r. i 24.11.2007r

Prezes Szymon Rosiak stwierdził, że dokładne sprawozdanie Zarządu SML-W z wykonania podjętych uchwał na Zebraniu Przedstawicieli w dniu 19.05.2007r.  i 24.05.2007r. znajdują się w materiałach przygotowanych na Walne Zgromadzenie, a znajdujących się w Administracjach poszczególnych osiedli oraz budynku Spółdzielni do wglądu. Zainteresowani mogą się dokładnie zapoznać z każda uchwałą oraz jej wykonaniem.

Po wypowiedziach Prezesa Rosiaka i Prezesa Ozdarskiego Przewodniczący Zebrania zapytał zebranych : czy są jakieś pytania odnośnie sprawozdania zarządu SML-W,
Głos w dyskusji zabrała p. Weronika Sawicz c-2679 z bloku 12, która stwierdziła, że blok 12 został oddany do zasiedlenia 1.09.1976r. W dni 11. X . 2007r zostało złożone pismo w imieniu całego bloku na ręce pana Prezesa Spółdzielni. Pismo podpisało 58 osób. W piśmie wypisane były wszystkie rzeczy, które należałoby zrobić w naszym bloku , między innymi : ocieplnie, wymiana rur. Do tej pory  nie otrzymaliśmy na nasze pismo odpowiedzi. Mówię to w imieniu całego bloku nr.12.Mam ze sobą to pismo i w razie potrzeby mogę go odczytać. Spółdzielnia chce nam postawić blok między blokami 22-12-27 niszcząc teren zieleni, teren gdzie bawią się dzieci, bo jest plac zabaw. Jest to nie do pomyślenia. Wnosiliśmy już w 2002r o docieplenie bloku 12, naprawę loggii, naprawę miejsc złącz konstrukcyjnych , z jednoczesnym zamontowaniem poszerzonych okapników nad ostatnim piętrem. W naszym bloku nie było żadnych remontów. Była tylko dwukrotnie pomalowana klata schodowa na 31 lat i 9 miesięcy. Docieplania nie było i nadal nie będzie. Jeden raz był wymieniony dach. Na tablicy ogłoszeń zamieszczona była informacja ile nasz blok ma zadłużenia czynszowego. Ja obliczyłam  jest to kwota równa- jakby przez jeden miesiąc blok nie wpłacił na remonty. Na 31 lat i 9 miesięcy ,to niezbyt duża kwota. W porównaniu z innymi blokami, które są docieplane, wymienione rury oraz przeprowadzone inne remonty. Według nas za ocieplenie tego bloku zapłaciliśmy już kilka razy. Na pytanie odpowiedział Pan Prezes Ozdarski, który powiedział , że była pani uprzejma stwierdzić, że przez 30 lat w tym bloku nic nie robiono. Z karty remontów wynika, że na tym bloku były wykonane następujące prace : naprawy dekarskie, naprawa i smarowanie dachu, malowanie części administracyjnej, wymiana drzwi do węzłów, naprawa i malowanie obróbek blacharskich, uszczelnienie płyt balkonowych , docieplenie szczytów budynku, krycie całkowicie dachu ,remont klatek schodowych, wymiana zaworów termostatycznych, wymiana szkrzynek pocztowych, wymiana drzwi wejściowych do bloku i wiatrołapów, rozbudowa altanki śmietnikowej. Natomiast jeśli chodzi o docieplenie tego bloku -  Spółdzielnia wykonała wstępne zestawienie budynków w kolejności ich docieplania.  Kryteriami jakimi Społdzielnia się w tym wypadku kierowała : wygląd, to było ostatnie kryterium jakie braliśmy pod uwagę, czołowe miejsce zajmowało : wskazania sezonowego zużycia ciepła, usterki, wady w elewacji, ubytki tynku, przecieki, zagrzybienie. Jeśli wobec tego co przedstawiłem, nadal Pani uważa, że w tym bloku nic nie zrobiono, to jest mi po prostu przykro.
W kwestii braku odpowiedzi na pismo – odpowiedz udzielił  Pan Krzysztof Zieliński (z-ca kierownika Adm. Osieda „J” ), który stwierdził, że pismo z wyjaśnieniami zostało wystosowane do wszystkich lokatorów i wywieszone we wszystkich klatkach do wiadomości
Natomiast po raz kolejny otrzyma Pani odpowiedź na pismo imiennie do domu – powiedział Prezes Ozdarski – a za zaistniałą sytuację Panią przepraszam.
Celem wyjaśnienia – głos zabrał Prezes Rosiak- jesteśmy bardzo wstrzemięźliwi, jeśli chodzi o informację o docieplaniach. Proszę zwrócić uwagę, że my – Spółdzielnia zbieramy 3-4 mln zł. Za odpis na fundusz remontowy z całej spółdzielni na wszystkie nasze zadania. Kolega przeczytał, że docieplenie kilku budynków na osiedlu „Jagiellońska” w zeszłym roku kosztowało ponad 6 mln zł. Te które teraz będziemy ocieplać, kiedy będzie podpisana umowa kredytowa, a prace będą rozłożone na rok 2008/2009, też będą kosztowały ponad 6 mln zł.  Kredyt jest uruchamiany przez Bank Gospodarstwa Krajowego z tzw. Premią termomodernizacyjną, o którą Spółdzielnie mogą się ubiegać. Jest projekt w Sejmie, który złożył Rząd, że wszelkiego rodzaju dopłaty są możliwe do budynku – do 1961r. budowy, czyli żaden z naszych budynków nie mieści się w kryteriach. W tym momencie nic nie możemy Państwu obiecać, bo nie wiadomo czy ta ustawa wejdzie w życie czy nie, czy fundusz termomodernizacyjny zostanie utrzymany czy nie , czy będzie dofinansowanie z Unii Europejskiej do rewitalizacji miasta czy nie. To wszystko mamy przygotowane i w momencie kiedy Urząd Marszałkowski powie – są pieniądze, my składamy wnioski i wtedy wykonaliśmy realizacje. Dzisiaj byliśmy tylko w stanie jedno zrobić- ustalić ile GJ przypada na zużycie na dany budynek i czy jest to w stosunku do innych budynków : więcej czy mniej. I według tego kryterium, kryterium przemarzania i zagrzybienia budynków wykonaliśmy zestawienie budynków do docieplania. Z tego kryterium wynika, że dwa bliźniaczo podobne budynki np. 11 i 12 są różne.
Przewodniczący Prezydium Zebrania p. Jerzy Jagnieża, stwierdził , że mieszańcy „stawczych” bloków czują się pokrzywdzeni, kiedy bloki później wybudowane są docieplane, a  te wcześniejsze nie. Docieplenie budynku wiąże się miedzy innymi z luźnymi opłatami za centralne i jakością mieszkania w nich.
Wyjaśnienia w tej kwestii udzielił Pan Prezes Rosiak : - Myśmy analizowali możliwość ocieplenia wszystkich budynków, ale musielibyśmy podnieść stawkę na fundusz remontowy do kwoty 2,60zł. Zarząd jednak co do takiego posunięcia miał spore obiekcje.
Analizowaliśmy jak ten problem rozwiązują wspólnoty mieszkaniowe, bosą wspólnoty, które ociepliły wszystkie swoje budynki. Niestety w ich przypadku odpis na fundusz remontowy jest duże wyższy niż w Spółdzielni jest dużo wyższy niż w Spółdzielni. Jest jeszcze jedna ewentualność. Jeśli się okaże, że ta ustawa wejdzie w życie uniemożliwi nam otrzymywanie pieniędzy z zewnątrz, które są tylko pożyczką, a nie darowizną. To w tej kwestii rozmawiałem- powiedział Prezes Rosiak – ze związkiem Producentów i Ociepleniaczy, którzy mają swoje stowarzyszenie. Mają oni taki produkt: oni zrealizują zadanie, a płatność wygląda tak jak spłacanie kredytu. Oczywiście na dzień dzisiejszy jest to tylko hasło. Czy bylibyśmy tym zainteresowani, na pewno tak, ale po zapoznaniu się ze szczegółami. My jako spółdzielnia również chcielibyśmy mieć wszystkie bloki ocieplone, byłyby oszczędności na cieple. Natomiast dzisiaj ani ja – jako Prezes, ani żaden  z moich pracowników nie umie powiedzieć , czy w przyszłym roku, czy jeszcze w roku bieżącym będą dodatkowe budynki docieplane czy nie. Zależy to od zbyt wielu czynników, nie leżących w gestii Spółdzielni.
Wyższy odpis na fundusz remontowy, o którym wspomniałem – powiedział Prezes Rosiak – byłby wprowadzony dlatego, że bloki docieplone zapłaciłyby za to , że są docieplone, zaś bloki nie docieplone, po to aby były docieplone. W przeciwnym wypadku nie starczy  nam pieniędzy. Bloki najstarszy, o dużych stratach ciepła znajdują się w planie dociepleń. Budynki, które są wyznaczone do docieplenia aktualnie , są to budynki , które były właściwie w tym samym czasie zbudowane.

Ad.7 Sprawozdanie Rady Nadzorczej z działalności za kadencję 2005/2008

Sprawozdanie zebranym członkom Spółdzielni Części I Walnego Zgromadzenia przedstawił p. Maciej Małkiewicz – zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej.

SPRAWOZDANIE
Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie
Z działalności za kadencję 2005/2008

I. Sprawy organizacyjne

Zebranie przedstawicieli członków SML-W w Legionowie w dniu 11.06.05r. dokonało wyboru 15 osobowej Rady Nadzorczej na kadencje 2005/2008.
Po ukonstytuowaniu, skład Rady przedstawiał się następująco:
Przewodniczący – Jerzy Pardej
Z-ca przewodniczącego – Mieczysław Buławnik
Z-ca przewodniczącego – Maciej Małkiewicz
Sekretarz- Tamara Cesarz
Członkowie – Wanda Misterkiewicz
                    - Danuta Ulkie
                 - Tadeusz Kaźmierczak
                 - Maria Dziubińska
                 - Maria Tulin
                 - Jolanta Wereszczyńska
                 - Mścisław Wojtowicz
                 - Jerzy Składnik
                 - Elżbieta Foszner
                 - Marzena Litwinek
                 - Jadwiga Borowska

Podczas 3. letniej kadencji, Rada Nadzorcza działa w nie zmienionym składzie
Dla sprawniejszego wykonywania swoich zadań statutowych m.in. w zakresie nadzoru i kontroli działalności SML-W , działalności inwestycyjnej, gospodarki finansowej i zasobami mieszkaniowymi, zgodnie z przepisami Statutu Spółdzielni , w ramach Rady Nadzorczej działały następujące komisje stałe: Rewizyjna, Inwestycyjna, oraz Społeczno – Samorządowa i GZM. Ww. Komisje mające charakter pomocniczy dla pracy Rady, w ramach swoich planów pracy odbywały odrębne posiedzenia robocze.
Prace Komisji poświęcone były przeglądom realizacji nowych inwestycji pod względem postępu i terminu wykonywanych prac budowlanych , analizie zadłużeń na lokalach mieszkalnych i użytkowych, rozpatrywaniu i opiniowaniu wniosków Zarządu w sprawie pozbawienia członkowstwa przez wykluczenie ze Spółdzielni.
W okresie sprawozdawczym 2005/2008 Rada Nadzorcza odbyła 33. posiedzenia plenarne oraz 5. posiedzeń Prezydium, podczas których omawiano organizację pracy Rady Nadzorczej na najbliższy okres. Podejmowano również niezbędne ustalenia dla realizacji swoich statutowych obowiązków.
W posiedzeniach Rady na zaproszenie Przewodniczącego, uczestniczyli członkowie Zarządu Spółdzielni, Główny Księgowy oraz pracownicy merytorycznie związani z omawianymi sprawami.
Na 15. członków Rady Nadzorczej, średnia obecność w posiedzeniach plenarnych wynosiła odpowiednio:
- w pierwszym roku kadencji 95,4%
-w drugim roku kadencji 92,7%
-w trzecim roku kadencji 92,2%

I I. Zakres działania

W wyniku rozpatrywanych spraw przedłożonych przez Zarząd Spółdzielni, Rada Nadzorcza na mocy uprawnień wynikających z § 36 Statutu, podjęła w okresie sprawozdawczym 123.uchwały.
Podjęte uchwały dotyczyły tematycznie m.in. następujących spraw:

- Zatwierdzenia Zbiorczego zestawienia kosztów (ZZK)
Rada Nadzorcza zatwierdziła Zbiorcze Zestawienie Kosztów dla budynków mieszkalnych A i B przy ulicy Piłsudskiego / Broniewskiego w Legionowie wraz z zagospodarowaniem terenu.

- Opłaty za lokale mieszkalne
Na wniosek zarządu Rada Nadzorcza z dniem 01.11.2005r. dokonała zmiany opłaty za wywóz nieczystości stałych z kwoty 4,60 zł/ od osoby na 4,80 zł / od osoby.
- Ustalenie zasad rozliczenia kosztów budowy budynków mieszkalnych budowanych na terenie Gm. Jabłonna , w których mieszkanie będzie ustanowione spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

- Ustalenie opłaty miesięcznej za lokale mieszkalne w budynkach:
 - nr. 0 przy ul. Słowackiego 23 w Legionowie, Os. Batory
 - nr. 1 przy ul. Przylesie 5A w Jabłonnie, Os. Przylesie
 - nr. 2 przy ul. Przylesie 5 w Jabłonnie , Os. Przylesie
 - nr. 3 przy ul. Przylesie 5B w Jabłonnie, Os Przylesie
 - nr. 4 przy ul. Przylesie 7B w Jabłonnie, Os Przylesie
 - nr. 5 przy ul. Przylesie 7A w Jabłonnie, Os Przylesie

Na wniosek Zarządu , Rada Nadzorcza z dniem 01.01.2006r. wprowadziła stałą opłatę miesięczną za wymianę lub legalizację ciepłomierza w wysokości 10,00 zł za ciepłomierz.

- Zasada rozliczania kosztów wyprodukowania wody i odprowadzenia ścieków obejmujących wydatki spółdzielni związane z utrzymaniem własnego ujęcia wody, stacji uzdatniania wody i wydatki  związane z własnego ujęcia wody, stacji uzdatniania wody i wydatki związane z opłatami za odprowadzanie ścieków przez Gminę Jabłonna oraz rozliczanie należności z indywidualnymi użytkownikami lokali w budynku nr. 1,2,3,4,5 przy ul . Przylesie w Jabłonnie. Zatwierdzone zasady ogólne regulują sposób rozliczania, zasady eksploatacji wodomierzy, zasady dokonywania odczytów i postępowania w przypadku uszkodzenia wodomierza. Zasady weszły w życie od 01.01.06r.

- Zasad rozliczeń kosztów dostawy ciepła do budynku i dokonywanie rozliczeń z użytkownikami lokali za  centralne ogrzewanie oraz za podgrzanie użytkowej wody na osiedlu Jagiellońska, Sobieskiego i Młodych.
Zatwierdzone zasady zawierają zasady ogólne i regulują zasady rozliczania kosztów ciepła, kosztów zmiennych, ustalanie opłat za centralne ogrzewanie lokali oraz podgrzanie wody użytkowej, rozliczanie wyniku finansowego gospodarki cieplnej. Zasady obowiązują od 01.01.06r.

- Uchwalenia regulaminu.
Rada uchwaliła regulamin określający zasady rozliczania kosztów budowy budynków jednorodzinnych mieszkalnych w zabudowie wolnostojącej i bliźniaczej w Jabłonnie i ustalenia wysokości wkładów budowlanych.

- Uchwalenia regulaminu
Rada uchwaliła określający zasady rozliczania kosztów budowy lokali i ustalania wysokości wkładów budowlanych dla zespołu zabudowy mieszkaniowej ( Budynek A i B) z garażem podziemnym i usługami w parterze ( bud. A) u zbiegu ulic Piłsudskiego 24B i Dietricha 2 w Legionowie.

- Ulgi w opłatach eksploatacyjnych za 2006r. dla członków zamieszkałych na Osiedlu:  Batory, Młodych, Jagiellońska o łącznej pow. Mieszkalnej 34..558,40 m2 , spełniających warunek ujęty w art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dn. 21.08.1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. 00.46.543 ze zmianami)
Uwzględniając wysokość przyznanej zniżki przez Zarząd Miasta Legionowo z tytułu opłat za wieczyste użytkowanie  gruntów w kwocie 22.779,,39 zł, Rada Nadzorcza ustaliła roczną bonifikatę za 1m2 pow. Użytkowej lokali mieszkalnych w kwocie 0,66zł
- Upoważnienia Zarządu Spółdzielni do obciążenia nieruchomości prawem użytkowania gruntu.
Rada upoważniła Zarząd Spółdzielni do obciążenia nieruchomości gruntowych będących w użytkowaniu wieczystym SML-W, położonych na terenie Os. Przylesie w Jabłonnie, nieodpłatnym, nieodpłatnym i na czas nie określony prawem rzeczowym ograniczonym dla umieszczania kablowych linii  energetycznych, stacji transformatorowych i złącz kablowych na rzecz Zakładu Energetycznego Warszawa – Teren S.A bądź następców prawnych. Prawo to zostało ograniczone do umieszczenia urządzeń elektroenergetycznych, niezbędnych dla zasilania  obiektów zlokalizowanych na tych nieruchomościach, na czas eksploatacji tych obiektów, z prawem dostępu do nich w celu wykonania czynności związanych z remontami eksploatacją i konserwacją.

- Upoważnienia Zarządu Spółdzielni do obciążenia nieruchomości prawem użytkowania gruntu.
Rada upoważniła Zarząd Spółdzielni do obciążenia nieruchomości gruntowych będących w użytkowaniu wieczystym SML-W , położonych na terenie Os. Przylesie w Jabłonnie, nieodpłatnym i na czas nie określony prawem użytkowania pasa gruntu o szerokości 1m. wzdłuż gazociągu, na rzecz  Mazowieckiej Spółki Gazownictwa  Sp, z o.o  Odział Gazownia Warszawa bądź następców prawnych. Prawo to zostało ograniczone do przeprowadzenia i zainstalowania na tych nieruchomościach sieci gazowej, przyłączy gazowych i punktów redukcyjno – pomiarowych, na czas eksploatacji tych urządzeń, z prawem dostępu do nich w celu wykonania czynności związanych z remontami, eksploatacją i konserwacją gazociągu przebiegającego przez te nieruchomości.

- Upoważnienia Zarządu Spółdzielni do obciążenia nieruchomości gruntowych będących w użytkowaniu wieczystym SML-W , położonych w Legionowie w obrębie Ew. nr 65, nr działki 240, nieodpłatnym i na czas nie określony prawem rzeczowym ograniczonym dla umieszczenia kablowych linii energetycznych, stacji transformatorowych, złącz kablowych na rzecz Zakładu Energetycznego Warszawa – Teren S.A bądź następców prawnych. Prawo to zostało ograniczone do umieszczenia urządzeń elektroenergetycznych  niezbędnych do zasilania obiektów zlokalizowanych na tych nieruchomościach, na czas eksploatacji tych obiektów z prawem dostępu do nich w celu wykonania czynności związanych z remontami , eksploatacją  i konserwacją.

- Odwołania Pana Piotra Ćwiklińskiego z funkcji V-ce Prezesa Zarządu SML-W w Legionowie.
W związku ze złożoną przez Pana Piotra Ćwiklińskiego w dniu 04.10.2006r. rezygnacją z funkcji V-ce Prezesa Zarządu SML-W w Legionowie ,Rada Nadzorcza na posiedzeniu w dniu 10.10.2006r. w głosowaniu tajnym odwołała ww. z funkcji V-ce Prezesa Zarządu  z dniem 31.01.2007 r.

Pan Maciej Małkowicz zrezygnował z dalszego przytaczania podjętych uchwał, ponieważ znajdują się one wszystkie w materiałach przygotowanych na Walne Zgromadzenie, a dostępnych w Administracjach Osiedli oraz w Spółdzielni w sprawozdaniu Rady Nadzorczej z działalności za kadencję 2005/2008.

IV. WYKLUCZENIA

Rada Nadzorcza

W okresie sprawozdawczym 2005/2008 Rada rozpatrywała wnioski Zarządu o pozbawienie członkowstwa przez wykluczenie ze Spółdzielni w stosunku do osób, które nagminnie uchylają się od wnoszenia opłat za zajmowane lokale mieszkalne. W większości powodem powstałych zadłużeń były zdarzenia losowe jak utrata pracy, trudności w jej znalezieniu, kłopoty finansowe w związku z podjęciem nietrafionej działalności gospodarczej, jak również trudności poradzenia sobie w zaistniałej sytuacji życiowej. Bywało i tak , że próby uregulowania długu podejmowane były w momencie gdy Zarząd skierował do Rady wniosek o wykluczenia.
W okresie sprawozdawczym wykluczono 23 osoby, w stosunku do jednej osoby dokonano wykreślenia. Z uwagi na spłacenie zadłużenia, Rada oddaliła siedem wniosków Zarządów.

V. SPRAWY ORGANIZACYJNO – SAMORZĄDOWE

Rada Nadzorcza

W celu umożliwienia członkom Spółdzielni bezpośredniego kontaktu z Radą Nadzorczą, w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca ,w siedzibie Zarządu były pełnione dyżury przez dwóch członków Rady Nadzorczej.
W okresie sprawozdawczym 2005/2008, na dyżury stawiło się 14 członków Spółdzielni- podnoszono sprawy związane bezpośrednio ze  swoim miejscem zamieszkania. Sprawy wymagające dalszych rozstrzygnięć , zostały przekazane do załatwienia wg kompetencji do Zarządu.
Niezależnie od powyższego, do Rady Nadzorczej były kierowane zapytania i skargi w formie pisemnej. Na każde z tych pism, Rada udzielała każdorazowo odpowiedzi.

Zarząd Spółdzielni :

- Szymon Rosiak – Prezes Zarządu
- Stanisław Ozdarski – V-ce Prezes Zarządu
- Marek Petrykowski – V-ce Prezes Zarządu

Powyższe sprawozdanie zostało przyjęte przez Radę Nadzorczą na posiedzeniu w dniu 13.05.2008r.

Przewodniczący Zebrania podziękował p. Maciejowi Małkiewiczowi i przystąpił do kolejnego punktu porządku obrad.

Ad.8. Główne kierunki polityki Spółdzielni za rok 2008.
 
Główne kierunki polityki Spółdzielni za rok 2008 zreferował zebranym Prezes Szymon Rosiak. Uchwała z 24. XI . 2007r. w sprawie uchwalenia głównych kierunków rozwoju działalności gospodarczej Spółdzielni została podjęta i zgodnie z tą uchwałą zarząd Spółdzielni będzie realizował zamierzenie. Nie jest to katalog zamknięty. Życie gospodarcze i polityczne przyniesie nam zapewne nowe sprawy, z którymi będziemy musieli sobie w jakiś sposób poradzić. Podstawowe sprawy, które będzie trzeba zrealizować to :źródła wody, finansowanie remontów. Sygnalizowałem już Państwu o tym, natomiast chciałbym wyjaśnić jedną podstawową rzecz, która już w dyskusji się przewinęła, a dotyczy budowy mieszkań między budynkami. Wbrew woli mieszkańców i sąsiadów tych budynków w tej kwestii nie ma żadnej decyzji. Opracowano, rok temu, analizę możliwości, wykonaną przez Biuro Projektowe nieodpłatnie. Mamy w tej chwili dokumentację techniczną na budynek, który się mieści przy skrzyżowaniu ulic : Kr. Jadwigi i Piłsudskiego i na miejscu Anat-u i na osiedlu Przelesie . Natomiast na pozostałych terenach- nie. Rozważamy możliwość współpracy z PSS – aby  rozebrać pawilon handlowy , który mieści się koło targowiska miejskiego przy cukierni Stachurskich i wspólnie „coś” pobudować. Ta możliwość jest brana pod uwagę Spółdzielni. Natomiast innych zamiarów rozbudowy nie mamy zresztą bez Uchwał Rady Nadzorczej, żadnych działań w tym kierunku podjąć nie możemy.
Koncentrujemy się na inwestycjach w Jabłonnie na osiedlu Przylesie i na osiedlu Listopadowa.
Przypominam po raz kolejny – powiedział Prezes Rosiak – żadnych budynków dodatkowych nie będziemy wpychać między blokami. Jest to bardzo delikatna materia , i nikt nam nie zagwarantuje, czy takie dodatkowe budowanie mieszkań okaże się opłacalne i czy będzie zbyt na te mieszkania.

Ad.9. Sprawozdanie Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej .

Protokół Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej odczytała Pani Teresa Wojnicka.

Legionowo,dn. 11.06.2008r.

PROTOKÓŁ

Z czynności i posiedzenia

KOMISJI MANDATOWO – SKRUTACYJNEJ

Z części I Walnego Zgromadzenia Członków SML-W w Legionowie odbytego w dniu 11.06.2008r.

Zebrani dokonali wyboru Komisji w składzie:
1.Kielar Zygmunt
2.Wojnicka Teresa
3.Rutkowski Aleksander

Komisja ukonstytuowała się następująco:
1.Przewodnicząca/y/ - Wojnicka Teresa
2.Sekretarz- Rutkowski Aleksander
3.Członek-Kielar Zygmunt

Komisja dokonała sprawdzenie listy członków SML-W w Legionowie na Części I Walnego Zgromadzenia oraz zbadała ważność mandatów.

Członków części I obecnych jest na zebraniu 93 na przewidziany 1127.

Zgodnie z §28 ust.2 Statutu Spółdzielni, który mówi, że Walne Zgromadzenie jest zdolne do podejmowania uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Spółdzielni na poszczególnych częściach Walnego Zgromadzenia, Komisja Mandatowo –Skrutacyjna stwierdziła prawidłowość obrad.
Część I Walnego Zgromadzenia została zwołana prawidłowo i jest zdolna do podejmowania prawomocnych uchwał.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Podpisy Komisji :

1.Kielar Zygmunt
2.Rutkowski Aleksander
3.Wojnicka Teresa
Ad.9. Wybory do Rady Nadzorczej na kadencję 2008/2011.

Przewodniczący Prezydium Zebrania p. Jerzy Jagnieża przypomniał zebranym członkom Spółdzielni – zasady głosowania na kandydatów do Rady Nadzorczej zgodnie z paragrafem 34 pkt. 12,13,14,15,16,17,18

12. Wybory członków Rady Nadzorczej przeprowadza się przy pomocy kart wyborczych, na których są umieszczone nazwiska i imiona kandydatów w kolejności alfabetycznej. Głosowanie odbywa się poprzez złożenie karty wyborczej do urny w obecności komisji mandatowo – skrutacyjnej poszczególnych części Walnego Zgromadzenia.

13.Głosujący skreśla nazwiska kandydatów, na których nie głosuje.

14. Głos jest nieważny, jeśli:
a) karta zawiera większą liczbę nazwisk niż lista sporządzone przez Zarząd.
b) karta wyborcza jest przekreślona
c) karta zawiera więcej nazwisk nie skreślonych niż liczba miejsc w Radzie Nadzorczej.

15. Liczbę głosów oddanych  na poszczególnych kandydatów oblicza komisja mandatowo – skrutacyjnej każdej części  Walnego Zgromadzenia, która z czynności tych sporządza protokół. Przewodniczący Komisji ogłasza wyniki głosowania.

16.Do Rady Nadzorczej zostają wybrani kandydaci , którzy uzyskali kolejno największa liczbę oddanych głosów licząc łącznie wyniki głosowanie na wszystkich częściach Walnego Zgromadzenia.

17.Liczba osób wybranych do Rady Nadzorczej nie może przekraczać liczby członków Rady określonej w Statucie

18. W przypadku uzyskania przez kandydatów równej liczby głosów, jeśli uwzględnienie tych głosów powoduje przekroczenie liczby członków Rady Nadzorczej określonej w Statucie, mandat zostaje nie obsadzony. Wybory na nie obsadzony mandat członka Rady Nadzorczej przeprowadza się na najbliższym Walnym Zgromadzeniu.

Komisja Mandatowo – Skrutacyjna rozdała wszystkim uczestniczącym w zebraniu części I Walnego Zgromadzenia członkom Spółdzielni , za okazaniem mandatu karty do głosowania.
Przewodniczący Zebrania ogłosił 10 – minutową przerwę, aby każdy mógł spokojnie dokonać wyboru kandydatów na członków Rady Nadzorczej.
Następnie Komisja  Mandatowo – Skrutacyjna odczytywała nazwiska według listy obecności, a członek Spółdzielni wrzucał swoją kartę do głosowania  do urny  za okazaniem mandatu.
Po wrzuceniu kart przez wszystkich członków Spółdzielni, obecnych na zebraniu – Komisja Mandatowo – Skrutacyjna przystąpiła do czynności związanych z liczeniem głosów jakie zostały oddane na poszczególnych kandydatów.

Ad. 10. Sprawozdanie Rady Osiedla z działalności za okres 2005/2008

Sprawozdanie Rady Osiedla z działalności za okres 2005/2008 zreferował p. Aleksander Rutkowski – członek Rady Osiedla
 
Sprawozdanie z działalności Rady Osiedla – Jagiellońska
za okres  kadencji 2007/08

Zebranie Grupy Członkowskiej Osiedla – Jagiellońska w dniu 12.04.2007r dokonało wyboru 15 osobowej Rady Osiedla, której skład po ukonstytuowaniu przestawia się następująco :

1.Anna Bac – Przewodnicząca Rady
2. Irma Cegiełka – vice  Przewodnicząca Rady
3. Łucja Czerniawska – sekretarz Rady
4. Julita Baczyńska – Przewodnicząca Komisji Porządku Publicznego i Spraw Publicznych
5.Karolina Elbanowska – Przewodnicząca Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi
6.Joanna Bartosiewicz
7. Krystyna Cygańska
8.Zygmunt Kielar
9. Celina Kułakowska
10. Helena Mazur
11. Teresa Mazurek
12. Danuta Pieńkowska
13. Aleksander Rutkowski
14. Elżbieta Szymborska
15. Celina Zatuszek

W dniu 20.05.2008r z funkcji Przewodniczącej Rady Osiedla zrezygnowała Anna Bac. W związku z tym na posiedzeniu Rady Osiedla w dniu 09.06.08r .wybrano panią Irmę Cegiełkę do pełnienia funkcji Przewodniczącej RO.
W okresie od 14 kwietnia 2007r. – 2czerwca 2008r . Rada Osiedla Jagiellońska zebrała się na trzynastu zebraniach plenarnych, z których sporządzono 13 protokołów. W posiedzeniach brali udział Kierownicy Administracji Osiedla Jagiellońska. Rada działała i podejmowała decyzje zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Radą Nadzorczą i Statutem Spółdzielni. Każda decyzja, rozpatrywanie i opiniowanie wniosków podejmowana była większością głosów.

Przedmiotem pracy Rady były:

1. Zagadnienia  związane z remontami i ich finansowaniem oraz utrzymaniem w optymalnych warunkach zasobów roślin.

Komisja Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi wraz  z Administracją brała udział w jesiennym przeglądzie osiedla, co stanowiło podstawę do sporządzenia zestawienia potrzeb remontowych, a następnie do  sporządzenia planu remontów na rok 2008. Sporządzone protokoły zostały przekazane Administracji Osiedla celem realizacji wniosków z przeglądu. Wnioski i propozycje RO zrealizowane są przez Administrację w zależności od posiadanych funduszy.
Szczególną uwagę zwrócono na prowadzenie robót dociepleniowych ora z robót z ty związanych ( wymiana okien w klatkach schodowych, wymiana drzwi wejściowych do budynków) .
Rada inicjowała również działania w celu podniesienia estetyki osiedla, zagospodarowania terenów wokół budynków, wyposażenia i stanu placów zabaw, parkingów ogólnodostępnych i terenów zielonych.

2. W zakresie działalności gospodarczej na terenie osiedla Rada rozpatrywała podania dotyczące dzierżawy i sprzedaży terenów pod pawilony handlowe i usługowe. Każdy wniosek był szczegółowo analizowany łącznie z przeprowadzeniem wizji lokalnej w terenie, opiniowany i przekładany Radzie Osiedla do akceptacji.

3. Wśród istotnych problemów, którymi zajmowała się Rada były zaległości czynszowe członków osiedla. W związku z tym zorganizowano spotkanie z przedstawicielami Ośrodka Opieki Społecznej  i Fundacji SML-W „Pomost” i zapoznano się z ustawą  o dodatkach mieszkaniowych i pomocy społecznej  - na podstawie której działa OPS oraz z celami i zasadami działania fundacji.

Na posiedzenia RO zapraszano  członków zalegających z opłatami powyżej 1.000złotych. Z każdym dłużnikiem zostały przeprowadzone rozmowy wyjaśniające przyczyny zadłużenia, informowano o formach pomocy, który może udzielić OPS i kierowała do fundacji. Trzeba zaznaczyć, że  działania te zmotywowały wiele osób do spłacania części długu i do umówienia się co do formy dalszej spłaty zaległości. Dzięki poradnictwu  i działaniom pomocowym fundacji „Pomost”  kilka rodzin wyszło z trudnej, kryzysowej sytuacji finansowej.

Rada opiniowała wnioski Zarządu SML-W o wykluczeniu z rejestru członków spółdzielni zalegających z opłatami eksploatacyjnymi.

4. Na posiedzeniach Rady Osiedla podejmowane były również działania  zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na naszych osiedlach. Przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej dwukrotnie uczestniczyli w zebraniu Rady Osiedla. Ustalono  jakie są zadania służb, a z jakimi problemami na co dzień spotykają się mieszkańcy osiedla. ( brak pieszych patroli pomiędzy blokami, mała kontrola miejsc szczególnie zagrożonych na osiedlu, ograniczenie prędkości na ulicach, parkowanie pojazdów w miejscach niedozwolonych – na chodnikach, przejściach dla pieszych ).

5. W okresie sprawozdawczym, w każdy poniedziałek w godzinach 17.00-18.00 w siedzibie Administracji Osiedla członkowie Rady pełnili dyżury, które były okazją dla mieszkańców osiedla do zgłaszania wszelkich sugestii, zapytań i skarg. Rada Osiedla zajmowała się poprawą  stosunków międzysąsiedzkich. Rozpatrywane były różnego rodzaju skargi zakłócania spokoju przez sąsiadów. W każdej sytuacji konfliktowej członkowie rady przeprowadzili rozmowy ze zwaśnionymi stronami, często doprowadzając do załagodzenia sporu. Ważnym problemem zgłoszonym przez lokatorów było rozliczenie wody. Na spotkanie RO zaproszono Zastępcę Prezesa do spraw ekonomicznych Marka Petrykowskiego, który w sposób wyczerpujący  przedstawił zebranym przyjęte przez SML-W metody rozliczania wody w poszczególnych budynkach.

6. Tradycyjnie Rada Osiedla Jagiellońska wspólnie z Radą Osiedla Batory i Administracjami zorganizowała spotkanie wigilijne i wielkanocne dla samotnych mieszkańców osiedli. W okresie świat poczucie osamotnienia jest bardziej dotkliwe dla osób samotnych i starszych. Spotkania takie zwiększają możliwość udziału w życiu społecznym ludzi samotnych i dają poczucie przynależności do społeczności lokalnej. Zainicjowany przed laty pomysł jest konsekwentnie , co roku realizowany i cieszy się coraz większym zainteresowanie mieszkańców. Gdyby nie wielkość spółdzielczej Sali konferencyjnej na pewno więcej ludzi brałoby  w nich udział.

Ad. 12. Dyskusja na tematy dotyczące punktów 6, 7 i 8.

Przewodniczący Zebrania zaprosił zebranych członków Spółdzielni do dyskusji. Jako pierwszy głos zabrał  p. Bernard Ołtarzewski  c11517 z bloku nr 9 – mam parę spraw do poruszenia. Pierwsza sprawa dotyczy wody która  została rozliczona za 2006 i 2007 rok dodatkowo wcześniej stwierdził Pan ( kierowane do Prezesa Rosiaka), że odczyty niektórych wodomierzy Pana przerażały. Chciałbym wiedzieć które odczyty i w jakim czasie.. Czy w bilansie rocznym, czy można zrobić bilans roczny na „ parówkę”  , czy można zrobić bilans według prognoz średniego zużycia wody. Według mnie raczej nie. Powinien być zrobiony według odczytów wodomierzy. Pan Prezes powiedział mi, że jest techniczna niemożliwość dokonania takich odczytów, ja uważam , że jest. Jeśli nie można dokonać odczytów, to nie można zrobić w sposób w jaki zostało to wykonane. 50 bloków na naszym osiedlu zostało zaniżonych jeśli chodzi o zużycie wody, bo na koniec roku nie przyszedł ani inkasent ,ani osoba upoważniona do rozliczenia tego wodomierza , czyli stanu wody. Tylko było rozliczone według prognozy średniego zużycia wody. Rachunki zostały zaś włożone do skrzynek listowych. Spółdzielnia powołuje na przepisy ustawy z dnia 7.06 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz artykuł 26 ustawy pkt.3 . – Spółdzielnia według mnie nie do końca wykonywała zalecenia tej ustawy. Dlaczego? Dlatego, że nie zostały dokonane odczyty wodomierzy, a tych odczytów na koniec roku nie było, ani w 2006r. ,ani w 2007r.  Na jakiej więc podstawie można się powoływać na ustawę? Następna sprawa  - nie wzięto pod uwagę , że różnica obciążenia  lokalu może być  wtedy, kiedy powstaje między sumą wskazań wodomierza głównego budynku, które stanowią podstawę do rozliczania kosztów pobrania wody. Drugim narażeniem jest Uchwała Rady Nadzorczej Nr 29. , która mówi : zasady dokonywania odczytów – odczyty wodomierzy  indywidualnych dokonuje się raz na 5-6 tygodni. Inkasent przychodzi do nas, w przypadku swojego mieszania 2 razy do roku. Jak był w listopadzie w ubiegłym roku , to następny raz dopiero w połowie marca roku bieżącego i teraz niedawno. Przecież nie tylko spółdzielnia na tym traci, ale także my mieszkańcy. Spotkałem w spółdzielni w dziale wodomierzy kolejkę, bo czynne jest tylko w poniedziałki i  czwartki. Pytam za czym ta kolejka i słyszę , że po rachunki za wodę, bo inkasent przychodzi raz na pół roku, a kiedy przychodzi się samemu, to rachunki są mniejsze do zapłacenia. Dlaczego tak się dzieje? Słyszałem, że na innych osiedlach jest lepiej, inkasent przychodzi w  terminie. Według uchwały powinien przychodzić  co 5-6 tygodni. Następna sprawa – zasady dokonywania odczytów według uchwały nr . 29 – dokumentem dokonanego odczytu jest wystawiony przez Spółdzielnię  rachunek to zapłaty, a na koniec roku nie było. Był wystawiony  rachunek „po cichu” i włożony do skrzynki na listy. U kogo z Państwa był inkasent 31 grudnia. U mnie na przykład zgodnie z rachunkiem inkasent był 31 grudnia o godz. 23.42. Twierdzi Pan, Panie Prezesie, że jest techniczna niemożliwość. Jest , bo kiedyś płaciliśmy za wodę na książeczkę, według prognoz – zaliczki , co miesiąc. Co pół roku była rozliczana woda i było w porządku. Dlaczego teraz nie może tak być, tylko jest taki bałagan. Kto jest tutaj winien?
Kolejna sprawa – trzecim naruszeniem jest łamanie postanowień Statutu Spółdzielni paragraf 127 pkt. 3. Pan Panie Prezesie mówiąc o wodomierzach powiedział, że jest zbulwersowany, że są takie różnice w odczytach wodomierzy ,a ja pytam, czy były wodomierze odczytane na koniec roku. Nie były? To nie jest jednorazowy użytek, powinien być wymieniany: co 61 miesięcy – zimna woda i 48 miesięcy – ciepła woda, Nasze wodomierze działają dłużej , bo były wymieniane w maju 2001 roku. Chyba , że się zmieniły przepisy. Dlaczego przeciąga się czas wymiany, dlaczego nie stosuje się do przepisów w sprawie wymiany wodomierzy. Za każdy wodomierz pobierana jest przez Spółdzielnię kwota 1,50 zł , do maja tego roki jest zebranych ponad 2 mln zł. W całej tej sprawie to nie wodomierz zawinił jako podstawa który zaniżył odczyt, tu zawiniła Spółdzielnia, który zaniżyła nasze odczyty wodomierzy. W naszym bloku nr 9 różnica wynosi 653 m3. To bardzo dużo wody.
Kolejna sprawa – dotyczy ISO – ISO nie zostało zrealizowane. Czyżby spółdzielnia nie doszła do wymogów ISO, a może nie dorosła. Jeżeliby ISO było w porządku i firma była dostosowana do wymogów ISO, to nie byłoby takich „Klochów” jak w przypadku wody. Byłoby to niedopuszczalne, aby w taki sposób dokonywać rozliczenia za wodę.
Następną sprawą, którą chciałbym poruszyć- powiedział Pan Ołtarzewski- jest sprzedaż używanych wodomierzy po 5zł za sztukę. W tym momencie wypowiedz Panu Ołtarzewskiemu Przerwał Przewodniczący Prezydium Zebrania , aby przystąpił do konkretów i zakończył bo inni też chcą zabrać głos.
Pan Ołtarzewski zapytał : co z tą wodą ., kiedy to wszystko będzie uporządkowane i kiedy otrzymam odpowiedz na swoje pismo. Minęło 35 dni i dalej brak odpowiedzi.
Interesuje mnie jakie są wyniki i konkluzje – badanie „wody w wodzie” przez eksperta z Białego Stoku, oraz jakie koszty zostały poniesione przez Spółdzielnię , a związane z tym badaniem.
Kolejny problem to domofony – czy stać  nas na remonty bloków które nie mają domofonów. Odpowiedzi na pytanie udzielił Pan Prezes Rosiak – zacznę od kwoty w wysokości 1,5zł. Wprowadziliśmy zaliczkę w wysokości 1,5 zł za każdy wodomierz jako fundusz remontowy wodomierzy. Wprowadziliśmy tę zaliczkę dopiero po wymianie pierwszych wodomierzy, które było nieodpłatne. Pieniądze gromadzone najpierw pokryły pierwszą wymianę wodomierzy, a dopiero następną. Dlatego wymiana wodomierzy została przesunięta o 1 rok, ponieważ do kwoty jaka była na wymianę musieliśmy dopłacić z funduszu remontowego ogólnego około 1 mln zł. Zastanawialiśmy się nad wymianą wodomierzy regenerowanych. W tym celu rozmawiałem z 2 firmami, które się tym zajmują i oni stwierdzili, że regenerowany wodomierz pracuje prawie lub tak samo jak nowy wodomierz. Jednak fachowcy w tej materii przekonali mnie, że montowanie wodomierzy regenerowanych nie ma sensu. Spółdzielnia za wodomierz nie płaci 60zł. Ogłaszamy przetarg, zbieramy oferty z całej Polski od firm, które sprzedają wodomierze i przystępują do przetargu. W opcji są 2 sprawy :  dostawa nowego wodomierza i ile nam zapłacą za używany. Reasumując nowy wodomierz kosztuje nas około 40 zł. ( w cenie jest odebranie od nas wodomierzy starych).
Z jedną rzeczą się z Panem zgodzę – powiedział Prezes Rosiak- łatwiej byłoby zlikwidować inkasentów, a wprowadzić zaliczkę prognozowaną. W przypadku wprowadzenia tego systemy, baliśmy się 2 rzeczy: Po pierwsze przyzwyczajenie ludzkie, że ktoś przychodzi , odczytuje wodomierze, wystawia rachunek i mu się płaci – spowoduje, że nie wpłyną pieniądze ,a po drugie: nie będzie tego nawyku, że trzeba zapłacić za wodę na osobny rachunek. Chyba , że połączyć razem z czynszem. Będziemy na ten temat się zastanawiali, ale uważam , że koszty jakie ponosiłaby Spółdzielnia , byłyby mniejsze. Odeszłyby koszty pracownika – inkasenta. Zastanawiamy się tylko czy wprowadzenie tego systemy opłat nie zachwiałoby płynności finansowej.
Odnośnie eksperta z Politechniki – Jak rozmawialiśmy z wieloma Spółdzielniami ten problem występuje wszędzie i nikt na dobrą sprawę tego nie zbadał, dlaczego dzieje się takie zjawisko, jak tak duże powstałe różnice. Niestety według nas jest nierealne dokonanie odczytu wszystkich wodomierzy – jednego dnia i o jednej godzinie. – mamy 18,500 wodomierzy w lokalach. Biorąc pod uwagę, że wszyscy będą w lokalach , co raczej jest niemożliwe. Prowadzimy od 5 lat statystykę i wiemy, że rodzina dana zużywa 30 m3 miesięcznie wody, to rachunek prognozowany bywa czasami bardzo dokładny. Może faktycznie  powinniśmy się zastanowić nad zmianą systemu i zrezygnować z inkasentów w miejsce rachunków zaliczkowych. W dalszym ciągu jednak nie widzę możliwości zczytania wszystkich wodomierzy – jednocześnie. Rachunek prognozowany zaliczany jest następująco : dana rodzina zużywa w ciągu 5 tyg. – 10 m 3 wody. 5 tygodni dzielimy na dni, ustalamy ile zużywa wody w ciągu jednego dnia.  Wynik jaki nam wyjdzie mnożymy przez odpowiednią  ilość dni. Np. ostatnio odczyt był 10 grudnia, a wiec wynik mnożymy przez  21 dni i mamy zużycie na dzień 31 grudnia. Nie ma według mnie w tym naszym działaniu metodologicznego błędu. ISO – powiem szczerze Stwierdził Prezes Rosiak – była to moje idee fixe . Odbyliśmy dużo spotkań, tworzyliśmy pewne parametry, pewne standardy, procedury, które powinny funkcjonować. W trakcie wyszedł problem. Osoby odpowiedzialne za  wdrażanie ISO stwierdziły, ze wprowadzanie ISO nie ma żadnego sensu, jak nie ma odpowiedniego systemu informatycznego , który byłby zintegrowany, aby ISO pomagało a nie przeszkadzało. W związku z czym zamówiliśmy system informatyczny i niestety po 2 latach okazuje się ,że chyba spotkamy się w Sądzie z dostawcą tego systemu, bo chociaż bo chociaż poprzednie edycje tego systemu „chodzą” w kilku Spółdzielniach w Polsce to najnowsza edycja, która nam zaproponowali po prawie 2 latach „mordęgi” prowadzenia na 2 systemach, 2 odrębnych księgowości , zakończy się prawdopodobnie fiaskiem. Jak nie będzie zintegrowanego systemu informatycznego, nie ma sensu wprowadzać ISO.
Jeśli chodzi o domofony – Państwo chcieli domofony, my jako Spółdzielnia  podchodziliśmy  do tematu bez entuzjazmu. W Legionowie nie ma firmy, która by się zgodziła konserwować wszystkie domofony. Uznaliśmy wobec tego, że trochę w formie nakazowej, przymusimy. Zrobiliśmy kalkulację kilku firm, ile by to kosztowało i zaproponowaliśmy mieszkańcom w formie ankiety: kto z Państwa jest za tym abyśmy my montowali domofony i konserwowali je, za określoną kwotę. Większość osób wypełniających ankietę , była w tym temacie na „nie”. W związku z tym lokatorzy tam gdzie chcą i  gdzie się dogadają, montują sobie domofony na własny koszt. Natomiast dewastacje w blokach z domofonami czasami  wcale nie są mniejsze  niż w tych bez domofonów.
Jeżeli chodzi o brak odpowiedzi na Pana pismo – powiem szczerzę bardzo się wstydzę.
Pan Ołtarzewski nie był jednak usatysfakcjonowany wypowiedzią Prezesa Rosiaka  i stwierdził po raz kolejny , że jest dobry sposób na rozliczenie wody, bez żadnych dodatkowych kosztów. W każdym bloku jest gospodarz i to on mógłby dokonywać odczytów, nawet jeśli trzeba byłoby za to zapłacić – raz na pół roku.
Przewodniczący Prezydium Zebrania p. Jerzy Jagnieża stwierdził, ze blok 9 w którym mieszka  dopłacił 10% całorocznego zużycia wody. Nie ma urządzenia, które by miało taki duży błąd pomiaru. Szkoda tylko, że za błąd w rozliczeniach muszą płacić mieszkańcy.
Prezes Rosiak stwierdził, że musi zaopanować.  Nie jest to błąd w rozliczeniach. Płacimy za kradzieże wody, których nie sposób sprawdzić, nie są do wyłapania. Płacimy też za podstawową rzecz, jaką jest różnica klasy dokładności wodomierza w lokalu, a wodomierza głównego i sposób zamontowania wodomierza. Jeżeli wodomierz jest zamontowany inaczej niż w instrukcji, to nie utrzymuje już swojej klasy dokładności, powodując różnice w zużyciu wody. Ustawodawca narzucił nam montaż wodomierzy, spadło zużycie wody, zaczęliśmy oszczędzać, ale różnice nadal są.
Po prostu sam pomiar jest niedokładny.
Pranie Prezesie- powiedział Pan Ołtarzewski , ja nie neguje małych różnic, jak na przykład  w 2006 r – dopłaciłem 10zł ,a w 2007r dużo więcej. Proponuję kontrolnie sprawdzić ten blok.
Prezes Rosiak stwierdził, że nie ma takiej możliwości, bo nie można sprawdzić kontrolnie wodomierza głównego, który należy do PW-K i jest zaplombowany.
Ja chcę – powiedział Pan Ołtarzewski – aby chociaż  raz został spisany licznik główny i wodomierze w lokalach – jednocześnie sprawdzić jaka jest różnica w zużyciu wody.
Prezes Rosiak obiecał, że taki kontrolny odczyt wodomierzy odbędzie się na koniec czerwca bieżącego roku.
Nie otrzymałem w dalszym ciągu odpowiedzi na moje pytanie – stwierdził Pan Ołtarzewski – dlaczego została naruszona ustawa, mówię że  woda może być rozliczana po dokonaniu odczytów wodomierzy , a na koniec roku odczytu wodomierzy nie było.
Prezes Rosiak odpowiedział, że odczyt został dokonany i wystawiony rachunek.
Jak się okazało później odpowiedź na pismo Pana Ołtarzewskiego była wystosowana , ale we względu na strajk Pocztowców- odpowiedzi nie otrzymał. ( do wglądu była kopia odpowiedzi na pismo). Z braku dalszych chętnych do dyskusji – Przewodniczący Zebrania przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad.

Ad.13. Podjęcie uchwał w niżej wymienionych sprawach

a. zatwierdzenia sprawozdania Zarządu SML-W
b. przyjęcia sprawozdania Rady Nadzorczej
c. zatwierdzenie sprawozdania finansowego Spółdzielni za rok 2007.
d. udzielenia absolutorium członkom Zarządu za rok 2007
e. oznaczenia sumy zobowiązań jaką spółdzielnia może zaciągnąć
f. wyboru delegatów na V krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP
g. wyboru dwóch przedstawicieli na zjazd przedkongresowy organizowany przez krajową radę Spółdzielczą.
h. Zgłoszonych wniosków

Przewodniczący zebrania poprosił Komisje Wnioskową o odczytanie protokołu. Protokół odczytała p. Joanna Szewczyk

Legionowo, dn. 11.06.2008r.

Protokół
z czynności posiedzenia
KOMISJI WNIOSKOWEJ

Z części I Walnego Zgromadzenia Członków SML-W w Legionowie odbytego dniu 11.06.2008r.

Zebrani dokonali wyboru 3 osobowej Komisji w składzie:
1.Serwiński Stanisław
2.Szewczyk Joanna
3.Wójcik Harro

Komisja ukonstytuowała się następująco:
1. Przewodnicząca – Joanna Szewczyk
2. Sekretarz – Stanisław Serwiński
3. Członek – Harro Wójcik

Komisja po rozpatrzeniu pod względem formalnym i merytorycznym zgłoszonych wniosków i projektów uchwał, przedłożyła je do decyzji części I Walnego Zgromadzenia.
W załączeniu:
1. 7 podjętych uchwał wraz z załącznikami
2. 1 projekt uchwał nie podjętych
3. 2 karty z wnioskami członków Spółdzielni, parafowanymi przez członków Komisji
Komisja skierowała wnioski do załatwienia przez Zarząd.
Na tym protokół zakończono i podpisano.

Sekretarz                                                                                                         Przewodniczący
Komisji Wnioskowej                                                                                  Komisji Wnioskowej

Serwiński                                                                                                           Szewczyk

Przewodniczący Zebrania podziękował za złożenie protokołu i poprosił o przedstawienie projektu uchwały w sprawie
a) zatwierdzenia sprawozdania Zarządu SML-W
Uwag nie zgłoszono. Przystąpiono do głosowania:

za – 18 głosów
przeciw -  brak

Zebranie Części I Walnego Zgromadzenia członków Spółdzielni w głosowaniu jawnym podjęto uchwałę w brzmieniu:
Uchwała Nr. 01/08
Części I Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie

Z dnia 11 czerwca 2008 roku

w sprawie: zatwierdzenia sprawozdania Zarządu SML-W w Legionowie z działalności         Spółdzielni w 2007r

Walne Zgromadzenie działając na podstawie art.38 § 1 pkt 2
Ustawy z dn. 16.09.1982r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Ustawy Dz.U.Nr 188 z 2003r poz.1848 z późn. zmian.) oraz na podstawie § 31 pkt. 2 Statutu Spółdzielni uchwala
co następuje:

§ 1

Po zapoznaniu się z treścią sprawozdania Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej  Lokatorsko-Własnościowej w Legionowie z działalności w 2007 roku – zatwierdza sprawozdanie Zarządu SML-W w Legionowie za okres działalności w 2007 roku.

§ 2

Uchwała została podjęta w głosowaniu jawnym:
- za podjęciem było głosów: 18
- przeciw było głosów : 00

b) przyjęcia sprawozdania Rady Nadzorczej

Przewodnicząca Komisji Wnioskowej odczytała projekt uchwały w sprawie przyjęcia Sprawozdania Rady Nadzorczej SML-W w Legionowie z działalności za kadencję 2005/2008
Uwag nie zgłoszono. Przystąpiono do głosowania:

za było – 25 głosów
przeciw- brak

Walne Zgromadzenie Części I Członków Spółdzielni w głosowaniu jawnym podjęło uchwałę w brzmieniu:
Uchwała Nr.02/08

Części I Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie

Z dnia 11 czerwca 2008 roku

w sprawie: przyjęcia sprawozdania Rady Nadzorczej SML-W w Legionowie z działalności za kadencję 2005/2008

Walne Zgromadzenie działając na podstawie art.38 § 1 pkt 2
Ustawy z dn. 16.09.1982r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Ustawy Dz.U.Nr 188 z 2003r poz.1848 z późn. zmian.) oraz na podstawie § 31 pkt. 2 Statutu Spółdzielni uchwala
co następuje:

§ 1

Przyjmuje sprawozdanie Rady Nadzorczej SML-W w Legionowie z działalności za kadencję 2005/2008.

§ 2

Uchwała została podjęta w głosowaniu jawnym:
- za podjęciem było głosów: 25
- przeciw było głosów : 00

c) zatwierdzenie sprawozdania finansowego Spółdzielni za rok 2007

Pani Joanna Szewczyk – Przewodnicząca Komisji odczytała projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółdzielni za rok 2007.
Uwag nie zgłoszono. Przystąpiono do głosowania:
za było – 27 głosów
przeciw- brak
Walne Zgromadzenie Części I Członków Spółdzielni w głosowaniu jawnym podjęło uchwałę w brzmieniu:

Uchwała Nr.03/08

Części I Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie

Z dnia 11 czerwca 2008 roku

w sprawie: zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółdzielni za rok 2007


Walne Zgromadzenie działając na podstawie art.38 § 1 pkt 2
Ustawy z dn. 16.09.1982r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Ustawy Dz.U.Nr 188 z 2003r poz.1848 z późn. zmian.) oraz na podstawie § 31 pkt. 2 Statutu Spółdzielni uchwala
co następuje:

§ 1

Zatwierdza sprawozdanie finansowe Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie sporządzone na dzień 31.12.2007r zamykające się po stronie Aktywów i Pasywów kwotą zł. 305.394.254.04.

Słownie : trzysta pięć milionów trzysta dziewięćdziesiąt cztery tysiące dwieście pięćdziesiąt cztery złote cztery grosze.

§ 2

Uchwała została podjęta w głosowaniu jawnym:

- za podjęciem było głosów: 27
- przeciw było głosów : 00

d) udzielenia absolutorium członkom Zarządu za rok 2007

Pani Joanna Szewczyk odczytała projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium członkom Zarządu za rok 2007.
Przewodniczący Zebrania zarządził głosowanie nad udzieleniem absolutorium
Prezesowi Zarządu – Panu Szymonowi Rosiakowi:

za było – 26 głosów
przeciw- brak

Absolutorium zostało udzielone w głosowaniu jawnym.

Przystąpiono do głosowania nad udzieleniem absolutorium dla V-ce Prezesa Zarządu – Pana Stanisława Ozdarskiego
za było – 27 głosów
przeciw- brak

Absolutorium zostało udzielone w głosowaniu jawnym
 Przystąpiono do głosowania nad udzieleniem absolutorium dla V-ce Prezesa Zarządu Pana Marka Petrykowskiego .

za było – 25 głosów
przeciw- 2 głosy

Absolutorium zostało udzielone w głosowaniu jawnym

Walne Zgromadzenie Części I Członków Spółdzielni w głosowaniu jawnym podjęło uchwałę w brzmieniu:

Uchwała Nr.04/08

Części I Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie

Z dnia 11 czerwca 2008 roku

w sprawie: udzielenia absolutorium członkom Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej  Lokatorsko-Własnościowej w Legionowie za rok 2007

Walne Zgromadzenie działając na podstawie art.38 § 1 pkt 2
Ustawy z dn. 16.09.1982r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Ustawy Dz.U.Nr 188 z 2003r poz.1848 z późn. zmian.) oraz na podstawie § 31 pkt. 2 Statutu Spółdzielni uchwala
co następuje:

§ 1

Walne Zgromadzenie udziela absolutorium członkom Zarządu SML-W w Legionowie:

Prezes Zarządu – Szymon ROSIAK
- za udzieleniem absolutorium było głosów  26
- głosów przeciwnych było  00

V-ce Prezes Zarządu – Stanisław  OZDARSKI
- za udzieleniem absolutorium było głosów  27
- głosów przeciwnych było  00

V-ce Prezes Zarządu – Marek PETRYKOWSKI
- za udzieleniem absolutorium było głosów  25
- głosów przeciwnych było  02

Uchwałę podjęto w głosowaniu jawnym.

e) oznaczenia sumy zobowiązań jaką Spółdzielnia może zaciągnąć.

Pani Joanna Szewczyk odczytała projekt uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Spółdzielni do zaciągnięcia zobowiązań kredytowych w imieniu Spółdzielni do łącznej kwoty 80.000.000 zł
Słownie: ( osiemdziesiąt milionów złotych)
Uwag nie zgłoszono. Podjęto głosowanie:
za było – 22 głosów
przeciw- 03 głosy

Walne Zgromadzenie Części I Członków Spółdzielni w głosowaniu jawnym podjęło uchwałę w brzmieniu:

Uchwała Nr.05/08

Części I Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie
Z dnia 11 czerwca 2008 roku
w sprawie: oznaczenia sumy zobowiązań jaką Spółdzielnia może zaciągnąć.
 
Walne Zgromadzenie działając na podstawie art.38 § 1 pkt 2
Ustawy z dn. 16.09.1982r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Ustawy Dz.U.Nr 188 z 2003r poz.1848 z późn. zmian.) oraz na podstawie § 31 pkt. 2 Statutu Spółdzielni uchwala
co następuje:

§ 1

Walne Zgromadzenie upoważnia Zarząd Spółdzielni do zaciągania zobowiązań kredytowych w imieniu Spółdzielni do łącznej kwoty 80.000.000 złotych
Słownie: osiemdziesiąt milionów złotych.

§ 2

Uchwała została podjęta w głosowaniu jawnym:
- za podjęciem było głosów: 22
- przeciw było głosów : 03

f). wyboru delegatów na V Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

Pani Joanna Szewczyk odczytała projekt uchwały w sprawie wyboru delegatów na V Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w osobach:

- p. Szymon Rosiak – delegat
za było – 27 głosów
przeciw- brak

     - p. Stanisław Ozdarski – zastępca delegata
za było – 27 głosów
przeciw- brak

Walne Zgromadzenie Części I Członków Spółdzielni w głosowaniu jawnym podjęło uchwałę w brzmieniu:

Uchwała Nr.06/08

Części I Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie
Z dnia 11 czerwca 2008 roku
w sprawie: wyboru delegatów na V Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni  Mieszkaniowych RP

Walne Zgromadzenie działając na podstawie art.38 § 1 pkt 2
Ustawy z dn. 16.09.1982r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Ustawy Dz.U.Nr 188 z 2003r poz.1848 z późn. zmian.) oraz na podstawie § 31 pkt. 2 Statutu Spółdzielni uchwala
co następuje:

§ 1

Walne Zgromadzenie dokonało wyboru delegatów na V Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni  Mieszkaniowych RP w osobach:

p.Szymon Rosiak / delegat /
- za wyborem było głosów : 27
- przeciw było głosów : 00

p.Stanisław Ozdarski / z-ca delegata /
- za wyborem było głosów : 27
- przeciw było głosów : 00

§ 2

Uchwałę podjęto w głosowaniu jawnym.

g) wyboru dwóch przedstawicieli na zjazd przedkongresowy organizowany przez Krajową Radę Spółdzielczą

Pani Joanna Szewczyk odczytała projekt uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli na Zjazd przedkongresowy organizowany przez Krajową Radę Spółdzielczą w osobach:

1. p. Szymon Rosiak
za było – 27 głosów
przeciw- brak

2. p. Marek Petrykowski
za było – 27 głosów
przeciw- brak

Walne Zgromadzenie Części I Członków Spółdzielni w głosowaniu jawnym podjęło uchwałę w brzmieniu:

Uchwała Nr.07/08

Części I Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie

Z dnia 11 czerwca 2008 roku

w sprawie: wyboru dwóch przedstawicieli na Zjazd przedkongresowy organizowany przez Krajową Radę Spółdzielczą

Walne Zgromadzenie działając na podstawie art.38 § 1 pkt 2
Ustawy z dn. 16.09.1982r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Ustawy Dz.U.Nr 188 z 2003r poz.1848 z późn. zmian.) oraz na podstawie § 31 pkt. 2 Statutu Spółdzielni uchwala
co następuje:

§ 1

Walne Zgromadzenie dokonało wyboru przedstawicieli na Zjazd przedkongresowy organizowany przez Krajową Radę Spółdzielczą

1. p. Szymon Rosiak
        za wyborem  było głosów – 27
        przeciw było głosów – 00
2. p. Marek Petrykowski
        za wyborem  było głosów – 27
        przeciw było głosów – 00

§ 2

Uchwałę podjęto w głosowaniu jawnym.

h) zgłoszonych wniosków

Do Komisji Wnioskowej wpłynęły 2 wnioski:

Wniosek nr.1 p. Bernarda Ołtarzewskiego c- 11517

Wniosek

W związku z nieprawidłowościami w rozliczeniu pobranej wody proponuję:
1. Rozliczenie wody było co miesiąc zaliczkowo
2. Zrobiony bilans co sześć miesięcy tzn odczytany wodomierz główny równocześnie z wodomierzami w lokalach i rozliczony koszt pobrania wody.
3. Koszt uzupełniający będący rozliczeniem różnicy między wskazaniami wodomierza głównego budynku, a sumą wskazań indywidualnych wodomierzy w lokalach był naliczany na osoby będące zameldowane w tych lokalach, a nie jak dotąd na m2 lokalu,
lokale nie zużywają wody tylko osoby.
3. Zweryfikowanie nieprawidłowego rozliczenia bilansu rocznego za 2007r w zużyciu wody.
Po przeczytaniu wniosku nr.1 – Komisja skierowała go do realizacji Zarządu SML-W
(jest to wniosek organizacyjny).

Wniosek nr. 2 złożony przez p. Piotra Duś  c- 14515

Wniosek

Wnioskuję o sporządzenie i przedstawienie planu powiększenia liczby miejsc parkingowych na osiedlu Jagiellońska.
Zwiększenie ilości  miejsc uważam za niezbędne dla bezpieczeństwa ruchu wewnątrzosiedlowego. Obserwując plany zagęszczenia osiedla, z którymi się nie zgadzam, proponuję najpierw rozładować tłok na parkingach. Zagęszczanie postrzegam jako pogorszenie warunków życia mieszkańców. Obecnie kiedy inni deweloperzy borykają się z problemem sprzedaży już wybudowanych mieszkań, uważam dobudowywanie nowych mieszkań za zbyt ryzykowne ekonomicznie dla współudziałowców Spółdzielni.

Po przeczytaniu wniosku nr.2–Komisja Wnioskowa skierowała wniosek do Zarządu SML-W do realizacji.

Ad.14  Ogłoszenie wyników wyborów do Rady Nadzorczej

Przewodnicząca Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej p. Teresa Wojnicka odczytała zebranym protokół z wyborów do Rady Nadzorczej.

P r o t o k ó ł
KOMISJI  MANDATOWO – SKRUTACYJNEJ

z Części I Walnego Zgromadzenia Członków SML-W w Legionowie odbytego w dniu 11.06.2008r w sprawie przeprowadzenia w głosowaniu tajnym wyborów do Rady Nadzorczej na kadencję 2008/2011.
.
Komisja Mandatowo – Skrutacyjna stwierdziła:

1 w głosowaniu wzięło udział 45 członków Spółdzielni
2 na oddanych 45 głosów, ważnych głosów było 44, głosów nie ważnych było 1
3 zgłoszeni kandydaci otrzymali następującą ilość głosów:
1 Babecki  Alfred                                        13
2 Bac Anna                                                    6
3 Barszczewska Edyta                                 38
4 Borowska Jadwiga                                    27
5 Cegiełka Irma                                            27
6 Foszner Elżbieta                                        12
7 Gąsiorowski Janusz                                  24
8 Kasprowicz Magdalena                            14
9 Kaczański Marcin                                     19
10Kaźmierczak Tadeusz                               34
11 orycka Elwira                                         15
12 Kotowski Wojciech                                   26
13 Kowalski Ryszard                                     24
14 Kurnicki Kazimierz                                  12
15 Litwinek Marzena                                     40
16 Majka-Janiak Ewa                                    19
17 Michalski Roman                                      13
18 Paprocka-Kowalczyk Arleta                     22
19 Pietras Jadwiga                                          24
20 Składnik Jerzy                                           34
21 Suś-Ryszkowska Małgorzata                       5
22 Śliwa Krzysztof                                         22
23 Walesiak Wanda                                        18
24 Wichiciel Beata                                         10
25 Wyszomierski Szczepan                            15
26 Żelazowski Marek                                     13

Dla potrzeb Sądu Gospodarczego Krajowy Rejestr Sądowy wyniki głosowania na członków Rady Nadzorczej przedstawia uchwała o brzmieniu:

Uchwała Nr.09/08

Części I Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie

Z dnia 11 czerwca 2008 roku

w sprawie: wyboru Rady Nadzorczej SML-W w Legionowie na kadencję 2008/2011

Walne Zgromadzenie działając na podstawie art.35 § 2 Ustawy z dn. 16.09.1982r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Ustawy Dz.U.Nr 03.188.1848 z późn. zm.) oraz na podstawie § 31 pkt.14 Statutu Spółdzielni -  uchwala co następuje:

§ 1

W głosowaniu tajnym n. wym. Kandydaci do Rady Nadzorczej na kadencję 2008/2011 uzyskali następującą ilość głosów:

1 Babecki  Alfred  13
2 Bac Anna     6
3 Barszczewska Edyta  38
4 Borowska Jadwiga     27
5 Cegiełka Irma          27
6 Foszner Elżbieta  12
7 Gąsiorowski Janusz  24
8 Kasprowicz Magdalena   14
9 Kaczański Marcin           19
10 Kaźmierczak Tadeusz     34
27 Korycka Elwira       15
28 Kotowski Wojciech    26
29 Kowalski Ryszard      24
30 Kurnicki Kazimierz    12
31 Litwinek Marzena       40
32 Majka-Janiak Ewa    19
33 Michalski Roman   13
34 Paprocka-Kowalczyk Arleta    22
35 Pietras Jadwiga       24
36 Składnik Jerzy        34
37 Suś-Ryszkowska Małgorzata   5
38 Śliwa Krzysztof        22
39 Walesiak Wanda   18
40 Wichiciel Beata    10
41 Wyszomierski Szczepan    15
42 Żelazowski Marek    13

Ad.15 Zamknięcie Obrad.

Przewodniczący Prezydium Zebrania p. Jerzy Jagnieża podziękował zebranym członkom Spółdzielni za udział  w Zebraniu .Spółdzielni w Części I Walnego Zgromadzenia.
Pan Prezes Szymon Rosiak również podziękował członkom za udział w Zebraniu. Podziękował również pracownikom Spółdzielni za obsługę zebrania.

Sekretarz Części I
Walnego Zgromadzenia                                        Przewodniczący Części I
                                                                           Walnego Zgromadzenia.   
 ……………………                                                 ...................................
Edward Kowalski                                                         Jerzy Jagnieża
 

wstecz   dalej »

(C) 2008 SML-W - Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko Własnościowa - Legionowo
05-120 Legionowo, ul. Jagiellońska 11; NIP 531-000-46-44, Nr regon 000492003

designed by byokko

statystyka